more_horiz

Technologia w służbie kultury. Innowacyjna aplikacja pozwala malować jak wielcy mistrzowie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 09:39
- Udało nam się odtworzyć narzędzia używane przez artystów: farby zachowują się jak prawdziwe farby olejne, a pędzle jak prawdziwe pędzle, tylko od naszej cierpliwości zależy, co nam się uda stworzyć - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Latoś, artysta i pomysłodawca aplikacji GLAZE. - W tej chwili młode pokolenie nie wyobraża sobie świata bez telefonu, technika jest wszędzie, dlaczego więc nie wejść z tym do muzeum? To krok odważny, ale nie niebezpieczny - dodał Michał Sobieraj, kierownik Działu Edukacji Zamek Królewski o muzealnych zajęciach z wykorzystaniem GLAZE. 
O wykorzystaniu aplikacji GLAZE w edukacji mówili w Polskim Radiu 24 Michał Sobieraj i Robert Latoś
O wykorzystaniu aplikacji GLAZE w edukacji mówili w Polskim Radiu 24 Michał Sobieraj i Robert LatośFoto: PAP/Szymon Pulcyn

- Chcemy pokazać, jak kiedyś artyści tworzyli, jak bardzo interesujący i mądry był to proces. Dzięki współpracy z Zamkiem Królewskim mamy unikatową możliwość pokazania oryginału - tego, co zostało stworzone po cudnych praktykach artystycznych i pokazania obrazu przez pryzmat warsztatu, nie historii sztuki - powiedział w Polskim Radiu 24 Robert Latoś, artysta i pomysłodawca aplikacji GLAZE. 

Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że aplikacja GLAZE została zaprojektowana jako możliwie najprostsza. - Mamy sześć pędzli, 16 kolorów, a dzięki badaniom Politechniki Białostockiej udało nam się odtworzyć narzędzia używane przez artystów. Farby zachowują się jak prawdziwe farby olejne, a pędzle jak pędzle. De facto tylko od naszej cierpliwości zależy, co nam się uda stworzyć - dodał Robert Latoś. Wskazał też, że w aplikacji nie można cofnąć ruchu, dzięki czemu dzieci muszą się z tym zmierzyć. 

"Krok odważny, ale nie niebezpieczny". Wykorzystanie nowej technologii w lekcjach Zamku Królewskiego

Lekcje dla dzieci z użyciem GLAZE prowadzi Muzeum Zamek Królewski w Warszawie. - My w dziale edukacji ciągle poszukujemy nowych rozwiązań - wskazał Michał Sobieraj, kierownik Działu Edukacji Zamek Królewski. - Współpraca z firmą Well of Art wymagała nam się idealna na te czasy - zaznaczył. Jak mówił, podczas lekcji muzealnych zorganizowanych z GLAZE, powstające dzieła nie są oceniane. - Chcemy pokazać dawne techniki i ta aplikacja idealnie wpisuje się w nasz program - podkreślił. 

- Chcemy znaleźć środki atrakcyjne dla dzieci. W tej chwili młode pokolenie nie wyobraża sobie świata bez telefonu, technika jest wszędzie, dlaczego więc nie wejść z tym do muzeum? To krok odważny, ale nie niebezpieczny (...) Ciekawość dziecka jest fantastyczna - podkreślił Michał Sobieraj. 

Więcej w nagraniu: 

Posłuchaj
22:40 Maja-Kluczynska--[PR24]PR24 (mp3) 1 październik 2023 08_35_27.mp3 O współpracy Zamku Królewskiego z twórcami aplikacji GLAZE opowiadali Michał Sobieraj i Robert Latoś ("Rozmowa kulturalna"/ PR24)

***

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

ProwadzącyMaja Kluczyńska 

Gość:  Michał Sobieraj (kierownik Działu Edukacji Zamek Królewski), Robert Latoś (artysta, pomysłodawca aplikacji GLAZE - Well of ART)

Data emisji: 1.10.2023

Godzina emisji: 8.35


Polskie Radio 24/mbl

Zobacz także

Zobacz także