more_horiz

Prof. Rafał Wiśniewski: dzięki czytelnictwu się rozwijamy

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 09:46
- Książka nadaje nam sens, potrafi skompensować różnego rodzaju napięcia, które się pojawiają, daje otuchę i nadzieję, jest w kategoriach poznawczych dla nas budująca. Dzięki czytelnictwu rozwijamy się - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski.
Dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski: dzięki czytelnictwu rozwijamy się
Dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski: dzięki czytelnictwu rozwijamy sięFoto: file404/Shutterstock

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Jak powiedział dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski, "czytanie to jest coś magicznego". Dodał, że "jest to potrzeba pierwszoplanowa i dobrze by było, żeby była też tą podstawową, jak spanie czy oddychanie".

- Książka nadaje nam sens, potrafi skompensować różnego rodzaju napięcia, które się pojawiają, daje otuchę i nadzieję, jest w kategoriach poznawczych dla nas budująca. Dzięki czytelnictwu rozwijamy się - podkreślił. Wskazał jednak, że "książka sama w sobie nic do końca nie znaczy, ponieważ musi być bezpośrednio powiązana z czytelnikiem". Dlatego "nie jest ważna liczba woluminów, tylko to, żeby były w zasięgu ręki i żeby z nich korzystać".

"Kochajmy czytelnictwo"

Gość audycji zwrócił uwagę, że obecnie czytamy paradoksalnie więcej, ale są to teksty krótkie (do 160 znaków), takie jak tweety, SMS-y czy leady. Jak wskazał, problem jest z tekstami zwartymi, dłuższymi niż cztery strony. Dodał, że dobrym ćwiczeniem na poprawę czytelnictwa jest sięganie po opowiadania. - To są w miarę krótkie formy literackie, a jednak są zamknięte i powodują, że potrafimy je objąć naszą pamięcią - wskazał.

- Nieustannie proszę, zabiegam i apeluję - kochajmy czytelnictwo, bawmy się nim w różnych formach i dobrze zagospodarujmy nim swój czas - powiedział dyrektor NCK. Dodał, że on zawsze pod koniec roku stara się zrobić coś dla siebie i zamiast wielkich strzałów z szampana bierze do ręki poezję i spędza z nią kilka chwil, "by mieć poczucie zakończenia roku czymś fantastycznym". - Książka stwarza właśnie tę przestrzeń do fantastycznego zakończenia i daje nadzieję, żeby pierwszego stycznia znów rozpocząć czytanie - wskazał.

Posłuchaj
21:12 PR24_mp3 2022_02_13-08-36-07.mp3 Prof. Rafał Wiśniewski o czytelnictwie ("Rozmowa kulturalna"/Polskie Radio 24) 

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

ProwadzącyMaja Kluczyńska

Gość: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)

Data emisji: 13.02.2022

Godzina emisji: 8.35

ng

Zobacz także

Zobacz także