more_horiz

"Każdy chce, żeby było lepiej". 7. edycja festiwalu filmowego "Ukraina!"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2022 09:17
- Produkcje opowiadają historie związane z wojną toczącą się na Ukrainie od 2014 roku. Bohaterowie się nie załamują. Każdy chce, żeby było lepiej i na to jest nadzieja - powiedziała w Polskim Radiu 24 Martyna Lach, organizator festiwalu filmowego "Ukraina!".
Wkrótce 7. edycja festiwalu Ukraina
Wkrótce 7. edycja festiwalu "Ukraina!"Foto: Materiały prasowe

Od 21 do 29 października w warszawskiej Kinotece odbędzie się festiwal filmowy "Ukraina!". "Ostatnie dziewięć lat to najbardziej owocny okres w kinematografii ukraińskiej od czasów odzyskania niepodległości w 1991 roku. Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów. W programach siedmiu edycji festiwalu Ukraina! znalazły się pokazy najważniejszych i nagradzanych filmów ukraińskich z ostatnich lat, spotkania z twórcami, plebiscyt publiczności na najlepszy film festiwalu, warsztaty kuchni ukraińskiej, projekcje i zajęcia dla dzieci, koncerty oraz wystawy" - piszą organizatorzy wydarzenia.

Filmowe historie

Martyna Lach powiedziała, że hasło tegorocznego festiwalu powstało naturalnie po zapoznaniu się z filmami. - To już siódma edycja festiwalu. Zaczęliśmy w 2016 roku. Chciałabym, żebyśmy spotykali się w bardziej optymistycznym czasie. "Między wojną a nadzieją" to hasło, które przyszło nam do głowy po obejrzeniu filmów tegorocznego festiwalu - powiedziała.

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że motywem przewodnim produkcji jest nadzieja. - Produkcje opowiadają historie związane z wojną toczącą się na Ukrainie od 2014 roku. Bohaterowie nie załamują się. Każdy chce, żeby było lepiej i na to jest nadzieja - podkreśliła.

- Filmy przemawiają głosem prawdziwej Ukrainy i jej twórców. Są to produkcje powstałe na przestrzeni ostatnich dwóch lat, więc są bardzo aktualne. Opowiadają o tym, o czym marzą i śnią ich twórcy - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
21:13 PR24_mp3 2022_10_16-08-35-52.mp3 Martyna Lach o festiwalu filmowym "Ukraina!" (Rozmowa kulturalna)

***

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadząca: Maja Kluczyńska

Goście: Martyna Lach (organizator festiwalu)

Data emisji: 16.10.2022

Godzina: 8.35

dz/ukrainaff.com/kor

Zobacz także

Zobacz także