Złapać okazję, kupić… podróbkę
Złapać okazję, kupić taniej, o tym marzy każdy. Co jednak, gdy zakupiony drogi sprzęt grający, kosmetyk czy buty okażą się nie produktem oryginalnym, a jedynie jego podróbką? Jakie są nasze prawa? Czego można się domagać? O tym w audycji Pogotowie Konsumenckie mówiła Katarzyna Słupek z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.
2017-05-18, 21:00
Posłuchaj
Jak wyjaśniała gość, zakup produktu nieoryginalnego w Polsce nie jest karany. Istnieje jedynie ryzyko, że dostaniemy rzecz gorszej jakości, a nawet niebezpieczną. Jeżeli jednak taki towar będziemy chcieli wwieźć do Unii Europejskiej, należy liczyć się z koniecznością zapłaty grzywny.
Katarzyna Słupek radziła, by w celu uniknięcia zakupu podróbki dokładnie sprawdzić przedsiębiorcę, oferującego dany produkt. – Poszukać opinii, sprawdzić stronę, regulamin, czy zawarto w nim podstawowe prawa konsumenckie, na przykład odstąpienia od umowy. Jeżeli sam produkt wydaje nam się w porządku, ale jest podejrzanie niska cena, to pierwszy znak, że coś jest nie tak. Przyjrzyjmy się zdjęciom, jak to wygląda na stronach innych sklepów. Jeśli różnice będą zbyt duże, nie decydujmy się – podkreśliła. W przypadku elektroniki warto również sprawdzić numer seryjny u producenta.
Gość zaznaczyła, by zwrócić uwagę na to, kim jest przedsiębiorca – sprzedawcą, czy pośrednikiem. Jeżeli firma zarejestrowana jest np. w Chinach, dochodzenie swoich praw może być trudne. – Nawet jeżeli nasza skarga jest zasadna, pole manewru jest niewielkie. Jeżeli nie ma woli porozumienia, sprawa zaczyna się komplikować. Prawo znacznie się różni, nie mamy też środków nacisku, choćby w postaci odpowiednich instytucji – tłumaczyła.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Błażej Prośniewski.
Polskie Radio 24/ip
____________________
Pogotowie Konsumenckie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Godzina emisji: 20:33
REKLAMA