Pogotowie konsumenckie: żywność ekologiczna, czyli jaka?
Żywność ekologiczna staje się staje się coraz popularniejsza. Jej produkcja jest regulowana rozporządzeniem UE, które wyraźnie określa, jakie normy muszą spełnić producenci, by ich by ich produkty trafiły na półkę BIO. Wedle przepisów unijnych - oraz obowiązujących w Polsce norm - za żywność ekologiczną uważa się tę wyprodukowaną według zasad najbardziej zbliżonych do upraw naturalnych, bez użycia chemicznych środków ochrony roślin, sztucznych nawozów czy dodatków do pasz - tłumaczyła w "Pogotowiu konsumenckim" Dorota Metera, ekspert do spraw żywności ekologicznej.
2018-03-23, 07:00
Posłuchaj
- Są to produkty wyprodukowane w systemie rolnictwa ekologicznego, zgodnego z przepisami unijnymi, przeniesionymi również do Polski. Są one wyprodukowane bez użycia syntetycznych nawozów, a z użyciem nawozów biologicznych i naturalnych oraz chronione biologicznymi środkami ochrony roślin. W rolnictwie ekologicznym można stosować wszystko to, co naturalnie występuje w przyrodzie, czyli na przykład nawozy zielone, obornik, preparaty mikrobiologiczne, działania mechaniczne takie jak zbieranie stonki czy opielanie ogródka i pól. Jeżeli chodzi o produkcję zwierzęcą, to zwierzętom zapewnia się możliwość ruchu i dostęp do wybiegów na świeżym powietrzu, a bydłu dostęp do pastwisk w okresie wegetacji. Chodzi o danie zwierzętom warunków najbardziej zbliżonych do ich potrzeb - mówiła Dorota Metera.
Eko pod kontrolą
Produkty ekologiczne są oczywiście kontrolowane. Jak wygląda taka kontrola jakości żywności ekologicznej od pola do stołu? Artur Siedlarek, dyrektor Biura Rolnictwa Ekologicznego i Produktów Regionalnych w Głównym Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych mówi, że każdy z producentów ekologicznych musi zgłosić się do kontroli i potem pozostaje pod nadzorem jednostek certyfikujących. Te jednostki są potem nadzorowane przez Inspektorat. Do tego dochodzi Inspekcja Hondlowa, która kontroluje sprzedaż detaliczną, czyli na przykład sprawdza produkty w sklepach.
Mniej zanieczyszczeń
Dorota Metera mówiiła, że zdarzają się na przykład przypadki obecności w żywności środków ochrony roślin i ich pozostałości. Takich przypadków jest jednak najwyżej kilka procent. Ponadto nie zawsze takie nieprawidłowości wynikają z celowego działania producentów.
- Ryzyko zanieczyszczenia żywności ekologicznej jest wielokrotnie mniejsze niż w produktach konwencjonalnych - zaznaczyła.
Jak rozpoznać eko żywność
Produkt ekologiczny musi być odpowiednio oznakowany - to daje gwarancję, ze jest ekologiczny. Artur Siedlarek radzi, by dokładnie czytać etykiety - na produkcie ekologicznym powinno się znajdować tzw. unijne logo produkcji ekologicznej, numer jednostki certyfikującej, a także oznaczenie miejsca produkcji.
Święta tuz tuż, wiele osób będzie chciało kupić do domu na świąteczny stół produkty ekologiczne a skoro to święta wielkanocne to na naszych stołach królują jajka. Jeśli chodzi o jajka ekologiczne, to one także powinny być odpowiednio oznakowane - przypomina Dorota Metera. Każde eko-jajko powinno być oznakowane znakiem rozpocznyjaćym się od ciągu PL0.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, Justyna Golonko, md
REKLAMA