Sprzedaż bezpośrednia. Na co uważać na bezpłatnych pokazach i konsultacjach?
Federacja Konsumentów w tym tygodniu rusza z akcją informacyjną dotyczącą nierzetelnych firm organizujących różnego rodzaju pokazy połączone ze sprzedażą bezpośrednią. I zwraca się z listem-apelem do tych, którzy udostępniają miejsca na tego typu spotkania, czyli hoteli, sanatoriów, restauracji, szkół czy domów kultury. O pokazach ze sprzedażą bezpośrednią mówili w audycji Pogotowie Konsumenckie Kamil Pluskwa-Dąbrowski prezes Federacji Konsumentów i Mirosław Luboń, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej.
2017-06-08, 21:19
Posłuchaj
Pokazy zdrowego gotowania, występ „kabareciarza” czy bezpłatna konsultacja często bywają połączone ze sprzedażą bezpośrednią. Najczęściej ofiarami nieuczciwych sprzedawców są osoby starsze. Zdaniem Kamila Pluskwy-Dąbrowskiego akcja informacyjna, organizowana wspólnie z PSSB, to reakcja na nasilenie praktyk nieuczciwych handlowców.
- Ta akcja nie jest wymierzona w sprzedaż bezpośrednią, ale w nieuczciwe praktyki. Część firm postanowiła ten kanał wykorzystywać w sposób krzywdzący dla konsumentów. Często nie informują ich, że to pokaz sprzedażowy lub sprzedając wprowadzają w błąd konsumentów co do właściwości produktów – mówił prezes Federacji Konsumentów.
Jak podkreślił Mirosław Luboń, celem akcji nie jest zakazanie sprzedaży bezpośredniej. – Chcielibyśmy, by ci, którzy udostępniają lokale weryfikowali firmy, które zwracają się o wynajem pomieszczenia. By skonsultowali się z lokalnym rzecznikiem konsumentów, z oddziałem Federacji Konsumentów lub sami poszukali w internecie czy jest to porządna firma. Z moralnego punktu widzenia lepiej byłoby weryfikować firmy, które często żerują na osobach starszych – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Justyna Golonko.
Polskie Radio 24/kk
Pogotowie Konsumenckie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
REKLAMA
Data emisji: 08.06.2017
Godzina emisji: 20:35
REKLAMA