"Weekend Kulturalny". "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga

Dzieło Hansa Memlinga to jedno z najwspanialszych arcydzieł sztuki w Polsce. Powstały w Brugii tryptyk przeznaczony był do kaplicy w Badia Fiesolana, jednak ostatecznie "Sąd Ostateczny" znalazł się jednak w Gdańsku. O niezwykłym obrazie mówiła w Polskim Radiu 24 dr Justyna Napiórkowska, historyk sztuki i politolog.

2019-04-20, 21:01

"Weekend Kulturalny". "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga
"Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku. Foto: fb.com/MNGdansk

Posłuchaj

19.04.19 Weekend kulturalny. "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga
+
Dodaj do playlisty

Temat obrazu to jeden z najbardziej wymagających motywów w historii sztuki, podejmowany także  m.in. przez Lukę Signorellego, Fra Angelico i Michała Anioła. "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga to tryptyk, pochodzący z 1473 roku. 

540 lat temu gdański kaper Paweł Benecke napadł na galeon transportujący do jednego z florenckich kościołów dzieło Hansa Memlinga "Sąd Ostateczny". Być może dręczyły go wyrzuty sumienia, skoro ofiarował łup kościołowi Mariackiemu w Gdańsku.

Car Piotr Wielki i cesarz Rudolf II chcieli odebrać obraz miastu. Na rozkaz Napoleona dzieło zrabowano i umieszczono w Luwrze. Do Gdańska wracało długo – przez Berlin, Turyngię i Petersburg. Od 1956 r. znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Sztuka średniowieczna bardzo często wykorzystywała motyw Sądu Ostatecznego w sztuce. W obrazie Hansa Memlinga można także znakomicie prześledzić zarówno wątki cheścijańskie jak i rozwój sztuki na północy Europy i wpływy kulturowe z przeszłości.

REKLAMA

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Maja Kluczyńska.

____________________ 

Data emisji: 19.04.2019

Godzina emisji: 23.35

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej