X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Weekend Kulturalny". Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 23:50
Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. O akcji opowiadał w PR24 Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta.
Audio
Narodowe Czytanie. Nowele Polskie
Narodowe Czytanie. Nowele PolskieFoto: www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2019

W specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda napisał, że wspólnym mianownikiem w tegorocznym wyborze tekstów jest "polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem". - Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii - napisał Andrzej Duda.

kalina kordegarda kopia 1200.jpg
Poprzedni odcinek: "W niebo stąpanie"

Tegoroczne teksty:

  • 1. "Dobra pani", Eliza Orzeszkowa
  • 2. "Dym", Maria Konopnicka
  • 3. "Katarynka", Bolesław Prus
  • 4. "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą), Bruno Schulz
  • 5. "Orka", Władysław Stanisław Reymont
  • 6. "Rozdzióbią nas kruki, wrony…", Stefan Żeromski
  • 7. "Sachem", Henryk Sienkiewicz
  • 8. "Sawa" (z cyklu: Pamiątki Soplicy), Henryk Rzewuski

maszyna do pisania pisarz praca 1200.jpg
Narodowe Czytanie. Nowe nowele wciąż są pisane

- Spotkajmy się wszyscy w sobotę 7 września 2019 roku, by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości - dodał Prezydent.


kropki1200.jpg
„Przedwiośnie” jako marzenie Żeromskiego o Polsce?

"Żelazny repertuar polskiej kultury"

O akcji opowiadał w PR24 minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. - 7 września spotykamy się na Narodowym Czytaniu, aby wspólnie czytać osiem polskich nowel, które stanowią żelazny repertuar polskiej edukacji, polskiej kultury - powiedział.

- To takie utwory, które wielu będą przypominać czas szkolnej edukacji. Bardzo wpisały się w pamięć wielu z nas - dodał minister.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Weekend Kulturalny"

Prowadząca: Maja Kluczyńska

Gość: Wojciech Kolarski

Data emisji: 06.09.2019

Godzina emisji: 23:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Przedwiośnie” jako marzenie Żeromskiego o Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 20:20
– „Przedwiośnie” jest ważne nie tylko z literackiego punktu widzenia, ale również pod kątem dyskursu na temat odradzającej się Polski – powiedział w audycji „Między Kropkami” Marek Ławrynowicz, pisarz i poeta. Przy okazji akcji Narodowego Czytania rozmowa na temat istoty i przesłania dzieła Stefana Żeromskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Teatralny Sopot Non-Fiction

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 08:45
- To przypomina trochę teatr grecki, gdy publiczność spotykała się na kilka dni i oglądała non-stop teatr - opowiadali w PR24 kuratorzy festiwalu: Adam Nalepa i Roman Pawłowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie 2019. Osiem nowel na ósmy raz

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 16:20
Lekturą ósmej odsłony akcji były Nowele polskie. W sobotę, 7 września, w całej Polsce odbyły się wydarzenia kulturalne poświęcone tekstom m.in. Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie. Nowe nowele wciąż są pisane

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 12:34
7 września poraz ósmy odbędzie się wyjątkowe wydarzenie pod patronatem Pary Prezydenckiej. W ramach akcji Narodowe Czytanie cała Polska przeczyta nowele znamienitych pisarzy. W Czwórce sprawdzamy też, jakie opowiadania pisane są dzisiaj i kto je pisze. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie 2019. Wspólna lektura ośmiu polskich nowel

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 11:02
Podczas tegorocznego Narodowego Czytania lekturą będą polskie nowele. Para prezydencka zainauguruje akcję w sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim.
rozwiń zwiń