Festiwal "Impro Odjazd" w Konstancinie-Jeziornej
Katarzyna Michalska, koordynatorka teatru impro w Polsce opowiedziała w Polskim Radiu 24 o festiwalu improwizacyjnym "Impro Odjazd". Gościem audycji była także Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, pianistka.
2019-10-04, 23:59
Posłuchaj
- Chcemy pokazać, że improwizacja jest także wielkim narzędziem edukacyjnym, dlatego także festiwal odbywa się przy okazji Dnia Nauczyciela w jesieni - zapowiedziała Katarzyna Michalska.
"Impro jest dla wszystkich"
- Zajmuję się tym zagadnieniem, ponieważ nie ma innego pola, na którym bym pracowała. Prowadzę warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Impro niesie za sobą nie tylko świetne poczucie humoru, ale także budowanie relacji i wewnętrzny szacunek, również rozwój kreatywności - zwróciła uwagę.
- Aby aktor mógł odegrać świetną scenkę bez reżysera, obowiązują pewne zasady. Trening jest dla każdego, stąd impro może być świetnym narzędziem edukacyjnym - dodała.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Improwizacja dla dzieci
Jej zdaniem improwizacja świetnie sprawdza się w szkołach. - Widziałam pokazową lekcję, gdzie za pomocą impro można nauczyć dzieci na chemii zagadnienia kwasów i zasad. Takich narzędzi jest mnóstwo. Istnieje także podręcznik dla nauczycieli, w którym jest opis rozładowania stresu przed klasówką za pomocą ćwiczeń impro. Chcemy, aby dziecko miało poczucie, że dziecko idzie do szkoły z radością - przyznała.
- Każdy może być najlepszym improwizatorem. Dobry improwizator to ktoś, kto rezygnuje z własnego ego i działa na korzyść drugiej osoby. Impro porażkę traktuje tylko jako lekcję - stwierdziła Katarzyna Michalska.
Odkryć Moniuszkę
Jolanta Pszczółkowska-Pawlik opowiadała w PR 24 o twórczości Stanisława Moniuszki. - Ten rok jest dla mnie wyjątkowy. 6 października o 17:00 zapraszam na koncert z cyklu festiwalu "Moniuszko na Trakcie Królewskim" w Warszawie. Tej edycji towarzyszy moja autorska seria z pieśniami Moniuszki, na której znalazły się ballady, które wykonali młodzi śpiewacy. 5 z nich to wspaniała poezja Adama Mickiewicza - zapowiedziała.
- Chodzi o przybliżenie kameralnej twórczości Stanisława Moniuszki. Zostawił on po sobie ok. 300 pieśni. Chcę ukazać utwory nieznane, a piękne i warte przywrócenia do życia koncertowego - dodała.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Jolanta Pszczółkowska-Pawlik: staram się zmienić spojrzenie na Moniuszkę
- Moniuszko ma łatkę twórcy staromodnego. Moje wewnętrzne przekonanie o jego znakomitej twórczości jest bodźcem do tego, aby zaangażowali się w to młodzi twórcy. Polacy bardzo koncentrują się w jego twórczości na operach, a chcę pokazać, że wszystko jest w tym przypadku nadal do odkrycia - zaznaczyła artystka.
Więcej w nagraniu.
Rozmawiała Maja Kluczyńska.
Data emisji: 04.10
REKLAMA
Godzina emisji: 23.35
PR24/pkr
Polecane
REKLAMA