Wystawa "Moc Muzeum". Macheta: jest także o tym, jaki wpływ na nią mają widzowie
- Wystawa "Moc Muzeum" dotyczy nas wszystkich - mówiła w Polskim Radiu 24 Danuta Macheta z Działu Digitalizacji Zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Gościem audycji była też Anna Grzelak, kierownik Działu Edukacji w tym samym muzeum.
2021-05-14, 11:45
W Muzeum Narodowym w Krakowie znalazła miejsce wystawa pt. "Moc Muzeum". To eksperymentalna wystawa dla tych, którzy choć raz przyszli do muzeum. To opowieść o różnych czynnikach, które oddziałują na nasz odbiór świata. Mówi o sile muzeum i o nas wszystkich, zwiedzających.
"Różna moc"
Anna Grzelak, Kierownik Działu Edukacji w MNK powiedziała, że takiej wystawy jeszcze nie było, a jej wyjątkowość opiera się na dwóch czynnikach. - Pierwszy to tematyka, nie ma dzieł jednego artysty, a raczej zebrane są różne dzieła, w tym pewne kurioza. Pokazujemy też, jak działa wystawa muzealna i mówimy o czynnikach, które wpływają na widzów. Mówimy o różnej tutaj mocy, także mocy tego, co do muzeów przynoszą widzowie - powiedziała.
Powiązany Artykuł
"Międzynarodowi partnerzy docenili naszą ciężką pracę". Dyrektor NCK o Nagrodzie Wyszehradzkiej
Dodała, że zadawanych jest wiele pytań, między innymi takie, co dzieje się w zetknięciu z dwiema rzeczywistościami, a mianowicie wystawy muzealnej z odbiorcą. - To wynika też z naszego doświadczenia pracy z widzem, ciekawe jest to, co dzieje się w głowie obserwatora. Zapraszamy więc do gry, czyli zadawania mu pytania i prowadzenia przez wystawę prowokując i zaskakując - mówiła Anna Grzelak.
Danuta Macheta z Działu Digitalizacji Zbiorów MNK dodała, że wystawa dotyczy nas wszystkich, jest ona o wyborach i decyzjach, jakie podejmują pracownicy muzeum z jednej strony, a z drugiej o tym, jaki wpływ na wystawę mają osoby zwiedzające.
REKLAMA
"Dajemy narzędzia"
- Dajemy też narzędzia, pokazujemy jak sobie radzić z wystawą. Myślą przewodnią jest 20 stanowisk. Pamiętajmy, że to zawsze kurator wystawy decyduje o tym, co się na niej znajdzie - podkreśliła i dodała, że cechą wspólną jest tutaj akurat kolor niebieski.
Na wystawie znajdą się między innymi dzieła takich artystek i artystów, jak: Olga Boznańska, Alina Szapocznikow, Maria Pinińska-Bereś, Jan Matejko, Aleksander Gierymski, Jacek Malczewski, Wojciech Kossak, Józef Pankiewicz, Stanisław Witkiewicz, Jerzy Nowosielski, Jonasz Stern, Julian Jończyk, Francisco de Goya, Henri de Toulouse-Lautrec, a także wielu artystów mniej znanych oraz wiele prac rzadko pokazywanych.
Posłuchaj
Audycja: "Weekend kulturalny"
Prowadzący: Maja Kluczyńska
REKLAMA
Gość: Danuta Macheta (Dział Digitalizacji Zbiorów MNK), Anna Grzelak (Kierownik Działu Edukacji w MNK)
Data emisji: 13.05.2021
Godzina: 23:35
REKLAMA