"To jest pewnego rodzaju zaszczyt". Grzegorz Krynicki o Stowarzyszeniu Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław"

2021-08-14, 08:00

"To jest pewnego rodzaju zaszczyt". Grzegorz Krynicki o Stowarzyszeniu Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław"
Zdj. Ilustracyjne. Foto: FORUM/Joanna Borowska

- Jest to pewnego rodzaju przeniesienie się w czasie do tych emocji i do tych właśnie chwil - o działalności Stowarzyszenia Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław" mówił w Polskim Radiu 24 jeden z członków zgrupowania, Grzegorz Krynicki. Gościem audycji był także Tomasz Karasiński - także członek zgrupowania.

Powiązany Artykuł

663x364_Bundesarchiv_Bild_101I-696-0426-06,_Warschauer_Aufstand,_Waffen-SS_neben_Ruine-L.jpg
Powstanie Warszawskie. 14 sierpnia 1944. "Przez niemiecką obronę nie można było przedostać się ze Starego Miasta na Żoliborz"

Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” od 2004 roku zajmuje się szeroko rozumianą popularyzacją historii Powstania Warszawskiego oraz II wojny światowej, nie tylko organizując inscenizacje walk oraz pokazy i lekcje dla młodzieży, ale także uczestnicząc w uroczystościach rocznicowych środowisk kombatanckich, opiekując się weteranami oraz - w ramach powołanego Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego - zabezpieczając materialne artefakty i dokumenty związane z Powstaniem Warszawskim i Konspiracją. 

Posłuchaj

Grzegorz Krynicki: w zespole jest prawie 70 osób (Polskie Radio 24) 23:09
+
Dodaj do playlisty

- W zasadzie teraz, jeszcze z nowymi rekrutami, którzy dołączyli do nas w tym roku, jest prawie 70 osób - o zespole powiedział  w Polskim Radiu 24 Grzegorz Krynicki, jeden z członków zgrupowania. 

Tomasz Karasiński odniósł się do kwestii tego, jak ważne są dla nich mundury, mówiąc, że dla niego osobiście "jest to rodzaj służby". - Jest to pewna wizualizacja tych oddziałów, które walczyły w Powstaniu Warszawskim, ale myślę, że zdecydowanie ważniejsze jest to co ktoś ma w głowie, w sercu, a w sercu mamy rzeczywiście Powstanie no i służbę - wskazał i dodał, że jest to "służba na rzecz tych, którzy już odchodzą na ostatnią wartę". - To jest chyba najważniejsze - podkreślił. 

- Mundur jest takim dodatkiem, który ma przyciągnąć, opowiedzieć, zwrócić uwagę i to jest jego główna zaleta - powiedział. - Oczywiście występujemy w tych mundurach reprezentując środowiska kombatanckie różnych oddziałów, nie tylko żołnierzy "Zgrupowania Radosław", bo tych sztandarów w naszym muzeum z każdym rokiem przybywa - podkreślił. 

Grzegorz Krynicki zwrócił z kolei uwagę na to, że "mundur oprócz tej wersji wizualnej, którą oczywiście ma właśnie przyciągać tą historię, jest dla niego pewnego rodzaju zaszczytem". - To, że mogę w tym mundurze powstańczym występować - powiedział. - Jest to wartość i też zupełnie inaczej odbiera się te uroczystości, te wydarzenia czy inscenizacje, które też przecież czasem organizujemy - zaznaczył i dodał, że "jest to pewnego rodzaju przeniesienie się w czasie do tych emocji i do tych właśnie chwil".


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: Tomasz Karasiński i Grzegorz Krynicki - członkowie zgrupowania

Data emisji: 13.08.2021

Godzina: 23.35

jb

Polecane

Wróć do strony głównej