"Kiedy tarczą był śmiech". Wystawa o oporze wobec nachalnej propagandy PRL

2021-12-10, 11:30

"Kiedy tarczą był śmiech". Wystawa o oporze wobec nachalnej propagandy PRL
Plakat wystawy "Kiedy tarczą był śmiech" z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Foto: mat. pras.

W audycji "Weekend kulturalny" goście zachęcają do odwiedzenia wystawy rysunków satyrycznych z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, a także wzięcia udziału w tarnowskim festiwalu filmowym i śledzenia wyników nagrody dla młodych malarzy.

Warszawskie Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce zorganizowało wystawę "Kiedy tarczą był śmiech". Wyjątkowo będzie ona do zobaczenia nie w siedzibie muzeum, a w Galerii W-Z przy schodach ruchomych Trasy W-Z.

Elżbieta Laskowska, dyrektor Muzeum Karykatury, podkreśliła w audycji, że to już kolejna wystawa, która jest eksponowana w tym miejscu. Podkreśliła, że sam stan wojenny nie był "niczym radosnym". - Ten czas przypominamy w sposób przekorny - poprzez tytułowy śmiech - powiedziała Laskowska. - W ten sposób chcemy opowiedzieć o tym, w jaki sposób cenzurowano wówczas życie artystyczne, w jaki sposób starano się dać odpór nachalnej propagandzie władz - dodała.

Czytaj także:

Wystawa planszowa prezentuje wybór prac polskich rysowników i grafików ze zbiorów Muzeum Karykatury oraz kolekcji prywatnych rodziny Macieja Łukasiewicza i Jerzego Brukwickiego, ale również samych autorów prac jak np.
Andrzej Dudziński, Szczepan Sadurski, Sławomir Łuczyński, czy Jacek Fedorowicz. Znajdą się na niej również prace anonimowych i do dzisiaj nierozpoznanych rysowników z tzw. drugiego obiegu. Prezentacji towarzyszy 4-odcinkowa seria filmowa "Opowieść noworoczna o rysunku".

Posłuchaj

Wystawa "Kiedy śmiech był tarczą" oraz inne bieżące wydarzenia kulturalne (Weekend Kulturalny/Polskie Radio 24) 22:48
+
Dodaj do playlisty

W audycji mowa była także o XI edycji Festiwalu Filmowego Vitae Valor w Tarnowie pod hasłem "Oblicza wolności". Festiwal trwa do 12 grudnia. Jest poszukiwaniem prawdy o nas samych, naszych relacjach z innymi, a także jest sięganiem w głąb człowieka i jego życie. Jest nie tylko obrazem, ale także słowem, które wybrzmiewa w panelach dyskusyjnych.

Trzecim gościem "Weekendu kulturalnego" była historyk sztuki dr Justyna Napiórkowska, która opowiedziała o Nagrodzie Eibischa 2021, czyli konkursie malarskim dla młodych twórców. W tegorocznej edycji wybór będzie wśród 577 prac młodych twórców z kilkunastu uczelni artystycznych w Polsce i Europie.

* * *

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadziła: Maja Kluczyńska

Goście: Elżbieta Laskowska (dyrektor Muzeum Karykatury), Dariusz Snopkowski (dyrektor Festiwalu Filmowego Vitae Valor), dr Justyna Napiórkowska (historyk sztuki)

Data emisji: 09.12.2021

Godz. emisji: 23.35

st

Polecane

Wróć do strony głównej