more_horiz

Wspomnienia Barbary Krafftówny. Tołoczko: pracowaliśmy przy słuchowisku radiowym

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 11:10
- Pani Barbara Krafftówna była idealną osobą do wspomnień np. o tzw. rzemieślnikach, ludziach, bez których teatr by nie istniał - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Tołoczko, aktor filmowy i teatralny.
Wspomnienia Barbary Krafftówny. Tołoczko: pracowaliśmy przy słuchowisku radiowym
Wspomnienia Barbary Krafftówny. Tołoczko: pracowaliśmy przy słuchowisku radiowymFoto: PAP/Jan Bogacz TVP

Gość PR24 wspominał Barbarę Krafftównę. Aktorka zmarła 23 stycznia w wieku 93 lat. O jej śmierci poinformował Związek Artystów Scen Polskich. - Spotkaliśmy się przy okazji jednego ze spektakli, poznał nas mój przyjaciel Jerzy Karwowski, ale później widzieliśmy się już tylko z daleka, ja natomiast chciałem poznać panią Barbarę bliżej - wyjaśnił gość PR24.

Dodał, że z Barbarą Krafftówną spotykał się na tzw. obiadach czwartkowych, a on sam wpadł w oko aktorce. - Napiła się coca-coli, ponieważ słynęła z picia tego napoju, i powiedziała, patrząc na mnie, że życie jest piękne i interesujące, a my, młodzieńcze, właśnie się wywąchaliśmy - powiedział Piotr Tołoczko.

"Słuchowisko radiowe"

Ich wspólna praca rozpoczęła się od słuchowiska radiowego pt. "Nic bez was", które odnosiło się do zmagań z teatralną materią. Było to swoiste uznanie dla tzw. rzemieślników - ludzi, którzy pracują za kulisami teatru, a bez których teatr by nie istniał.


Posłuchaj
21:51 _PR24_AAC 2022_01_27-23-36-25.mp3 Wspomnienia Barbary Krafftówny. Tołoczko: pracowaliśmy przy słuchowisku radiowym ("Weekend kulturalny")

 

Barbara Krafftówna, właściwie Barbara Krafft-Seidner, urodziła się 5 grudnia 1928 r. w Warszawie, zmarła 23 stycznia 2022 r. Była aktorką teatralną i filmową, artystką kabaretową i piosenkarką. Za najwybitniejszą rolę Krafftówny uważa się postać aktorki Felicji, którą stworzyła w filmie Hasa "Jak być kochaną" (1962). Ten ostatni obraz przyniósł jej w 1963 r. nagrodę za wybitną kreację aktorską na festiwalu w San Francisco.

Inne role filmowe Krafftówny to m.in.: Zofia Karpińska w "Deszczowym lipcu" Leonarda Buczkowskiego (1957), Stefka w "Popiele i diamencie" Andrzeja Wajdy (1958), Niura w "Nikt nie woła" Kazimierza Kutza (1960).

Krafftówna występowała także w serialach. Dużą popularność przyniosła jej np. rola Honoraty, żywiołowej dziewczyny z Koniakowa, którą aktorka zagrała u Konrada Nałęckiego w serialu "Czterej pancerni i pies". Była też panią Makowiecką, siostrą Wołodyjowskiego, w "Przygodach pana Michała" Pawła Komorowskiego.

Występowała u Jana Pietrzaka w kabarecie "Pod Egidą" oraz w "Kabarecie Starszych Panów". Charakterystyczny głos pozwalał jej na różnorodną interpretację materiału muzycznego: od żartobliwego songu "W czasie deszczu dzieci się nudzą", przez liryczne "Zakochałam się w czwartek przypadkiem", po operetkowe, niezapomniane "Przeklnę cię".


***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: Piotr Tołoczko, aktor filmowy i teatralny

Data emisji: 27.01.2022

Godzina: 23:36  

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem