more_horiz

Wystawa Ociepki w Muzeum Żup Krakowskich. "Zachęca, by sięgnąć do jego życiorysu"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 13:00
- Zarówno Nikifor jak i Ociepka byli malarzami nieprofesjonalnymi, malowali swoim wnętrzem - tak o pracach Teofila Ociepki mówiła w Polskim Radiu 24 Klementyna Ochniak-Dudek z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. - Obrazy Ociepki już na pierwszy rzut oka zachęcają do tego, by zajrzeć do jego życiorysu, a jego twórczość jest bardzo podatna na odbiór intuicyjny i emocjonalny - dodała.
Wystawa Ociepki w Muzeum Żup Krakowskich. Ochniak-Dudek: obrazy zachęcają, by sięgnąć do jego życiorysu
Wystawa Ociepki w Muzeum Żup Krakowskich. Ochniak-Dudek: obrazy zachęcają, by sięgnąć do jego życiorysuFoto: PAP/Janusz Rosikoń

Wystawa "Ze snu czy z ducha" prezentuje pięćdziesiąt prac Teofila Ociepki, uznanego na świecie i jednego z najsłynniejszych w Polsce malarzy "naiwnych", postaci niezwykle barwnej o bogatym życiorysie. - Mnie zaintrygował już pierwszy jego obraz jaki zobaczyłam, na którym wśród realistycznych przedstawień, postaci i pracujących w ciemności, bo była to sceneria kopalni, dostrzegłam dinozaury i smoki. Wydawało mi się to bardzo surrealistyczne, to wywołało ciekawość pracami Ociepki - wyjaśniła Klementyna Ochniak-Dudek.

"Malarz nieprofesjonalny"

Inspiracją do przygotowania wystawy był obraz zakupiony przez Muzeum. W ciemnej scenerii kopalni pracują górnicy – cóż bardziej typowego dla muzeum górniczego? A jednak nie dajmy się zwieść pozorom realizmu i sztampy. Przy bliższym przyjrzeniu się pojawia się pytanie: dlaczego ci górnicy pracują wśród smoków lub dinozaurów? Fantastyczne zwierzęta z obrazu namalowanego w Katowicach w 1967 roku mają licznych niebanalnych "braci", którzy wyszli spod pędzla Teofila Ociepki (1891–1978), takich jak: bazyliszki, uskrzydlone konie, duchy, a nawet serię błękitnych zwierząt Saturna.

- Faktem jest, że zarówno Nikifor jak i Ociepka byli malarzami nieprofesjonalnymi, nie mieli wykształcenia kierunkowego, artystycznego, malowali swoim wnętrzem, to określenie natomiast, malarze naiwni, jest krzywdzące, staramy się inaczej stosować tutaj nazewnictwo. Obrazy Ociepki już na pierwszy rzut oka zachęcają do tego, by zajrzeć do jego życiorysu, a jego twórczość jest bardzo podatna na odbiór intuicyjny i emocjonalny - mówiła Klementyna Ochniak-Dudek.


Posłuchaj
23:02 _PR24_AAC 2022_06_02-23-35-21.mp3 Wystawa Ociepki w Muzeum Żup Krakowskich. Ochniak-Dudek: obrazy zachęcają, by sięgnąć do jego życiorysu ("Weekend kulturalny")

 

Mistrz z Janowa, jak zwykło się mówić o Teofilu Ociepce, urodził się 24 kwietnia 1891 roku w Janowie pod Katowicami (tak zwanym Janowie miejskim). Wzrastał w typowej wielopokoleniowej śląskiej rodzinie o tradycjach górniczych. Zarówno dziadek, wujowie, jak i ojciec Teofila pracowali w kopalni "Keiser", z którą i on był związany.

W 1923 roku nawiązał korespondencyjną znajomość ze szwajcarskim ezoterykiem Filipem Hohmannem, który odtąd stał się mistrzem i duchowym przewodnikiem malarza. To dzięki niemu Ociepka otrzymał status mistrza nauk tajemnych. Malarzem został właściwie również z polecenia duchowego mistrza. Nigdy wcześniej nie przejawiał zainteresowania malarstwem.

W 1976 roku Teofil Ociepka w wieku 85 lat został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł dwa lata później – 15 stycznia 1978 roku. W 2016 roku na Placu Grunwaldzkim w Katowicach w galerii honorującej zasłużonych dla Katowic artystów odsłonięto pomnik upamiętniający tego niezwykłego mistrza wyobraźni.


***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: Klementyna Ochniak-Dudek (Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka)

Data emisji: 02.06.2022

Godzina: 23:35

Zobacz także

Zobacz także