more_horiz

Kolejna odsłona "Dziedzińca kultury". Rzecznik NCK: to będzie wyjątkowa edycja

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 09:32
- Poszczególnym koncertom będą przyświecały różne wątki, które będą odwoływały się do romantycznych wartości. Muzyka i artyści, którzy się pojawią, także będą odwoływali się do romantycznej kultury - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Bancerowska, rzecznik Narodowego Centrum Kultury. Gościem audycji był także Marcin Kuropatwa, kierownik artystyczny wydarzenia.
Rzecznik NCK mówi, że tegoroczna edycja Dziedzińca kultury będzie wyjątkowa
Rzecznik NCK mówi, że tegoroczna edycja "Dziedzińca kultury" będzie wyjątkowaFoto: Robert Świderski/NCK

W każdy piątek od 1 lipca do 26 sierpnia o g. 20.00 obywać się będzie kolejna edycja letnich koncertów Narodowego Centrum Kultury "Dziedziniec kultury". Będzie to okazja do posłuchania znakomitych artystów. Wśród nich będą m.in. Sławek Jaskułke, New Bone, Skalpel, Błoto, Ania Rusowicz, Ifi Ude, Hatti Vatti, T/Aboret. Wstęp na wydarzenia jest, jak co roku, bezpłatny.

Aktualność romantyzmu

Joanna Bancerowska podkreśliła, że każda edycja wydarzenia jest inne. To, co będzie wyróżniać tegoroczną, to nawiązania do romantyzmu. - Każdy Dziedziniec jest inny i ten pewno także dostarczy mnóstwo wspaniałych muzycznych wrażeń. Każda edycja ma swoje hasło przewodnie. Ze względu na 200. Rocznicę polskiego romantyzmu, nawiązujemy właśnie do romantycznych haseł - powiedziała.

- Poszczególnym koncertom będą przyświecały różne wątki, które będą odwoływały się do romantycznych wartości. Muzyka i artyści, którzy się pojawią, także będą odwoływali się do romantycznej kultury. Myślę, że będzie to wyjątkowa edycja - dodała.

Marcin Kuropatwa powiedział, że będzie to okazja do sprawdzenia tego, jak rozumiane są dzisiaj sztandarowego hasła Adama Mickiewicza. - Kluczem doboru artystycznego było sprawdzenie jak te idee, które przyświecały Mickiewiczowi tworzącemu 200 lat temu swoje dzieło Ballady i Romanse, mają się dzisiaj. Nie w interpretacji literackiej, a muzycznej. Jak rozumiane są te sztandarowe pojęcia sprzed 200 lat - zazanczył.

- Wśród romantycznych haseł, które będą towarzyszyły koncertom są m.in. metafizyka, natura, miłość, uczuciowość itd. Jeżeli dzisiaj mówimy np. o naturze, to kojarzy nam się z ekologią. Tymczasem Adam Mickiewicz rozumiał to zupełnie inaczej - ocenił.

Gościem audycji był także Jacek Jekiel, który opowiedział o operowej gali w Kołobrzegu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
17:07 PR24_mp3 2022_06_30-23-36-32.mp3 Joanna Bancerowska i Marcin Kuropatwa oraz Jacek Jekiel o zbliżających się wydarzeniach kulturalnych (Weekend kulturalny)

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadząca: Maja Kluczyńska

Gość: Joanna Bancerowska i Marcin Kuropatwa (Narodowe Centrum Kultury), Jacek Jekiel (dyrektor Opery Na Zamku) 

Data emisji: 30.06.2022

Godzina emisji: 23.35

dz

Zobacz także

Zobacz także