"Nostalgiczna podróż do czasów dzieciństwa". Prof. Wiśniewski o płycie "Niezapominajki"
- Przy tworzeniu płyty "Niezapominajki" chcieliśmy przełożyć pomysł Marii Konopnickiej na piękną estetykę i zaprosiliśmy wybitnego kompozytora oraz cudowną wokalistkę, dzięki którym powstała urocza muzyka. Artyści zabierają nas w nostalgiczną podróż do czasów dzieciństwa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski.
2022-07-16, 07:52
W 2022 r. przypada 180 rocznica urodzin Marii Konopnickiej. W związku z tym z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury powstała płyta pt. "Niezapominajki". Jest ona efektem współpracy Janusza Strobla - wirtuoza gitary i kompozytora - oraz Nuli Stankiewicz - subtelnej i lirycznej wokalistki, zachwycającej muzyczną interpretacją słowa - którym towarzyszą znakomici instrumentaliści.
Jak powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski, podczas tworzenia tego dzieła starano się, aby w sposób niecodzienny przypomnieć - nie tylko najmłodszym - twórczość polskiej poetki.
- Myślę, że ona ciągle jest żywa w różnych obrazach i estetykach. Przede wszystkim znamy ją z poezji, znamy z "Roty". Ale my chcieliśmy przełożyć ten pomysł Marii Konopnickiej na piękną estetykę i zaprosiliśmy wybitnego kompozytora i cudowną artystkę wokalistkę, która z pełną baśniowością przełożyła poezję poetki i powstała urocza muzyka. Artyści zabierają nas w nostalgiczną podróż do czasów dzieciństwa - powiedział.
Płyta "Niezapominajki"
Jak dodał, płyta ma zachęcić do tego, żeby "bawić się poezją, śpiewać ją, czytać na głos, ale także, by osoby, które potrafią czytać nuty, mogły usiąść przy instrumencie i zagrać, ponieważ Konopnicka to wdzięczna autorka".
REKLAMA
Gość audycji zwrócił także uwagę, że płyta jest adresowana przede wszystkim do najmłodszych. - Projekt jest skierowany do dzieci, co nie jest zaskakujące, ale ma też nutkę sentymentu dla dorosłych. Chociaż, jak sami twórcy mówią, stworzenie płyty dla dzieci jest bardzo trudne, bo one wychwycą każdy fałsz, nieprawdę i każdą emocję, która nie rezonuje z poezją - zauważył.
- Więc sam pomysł na kompozycję "Niezapominajek" był dość wielkim wyzwaniem i to się udało. Tę płytę dobrze się słucha, ponieważ ona jest przyjemna. Ja lubię jej słuchać, na przykład, gdy coś robię, a ona leci w tle, ponieważ bardzo dobrze nastraja - zaznaczył prof. Rafał Wiśniewski.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: Weekend kulturalny
Prowadząca: Maja Kluczyńska
Gość: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)
Data emisji: 15.07.2022 r.
REKLAMA
Godzina: 23.35
ng
REKLAMA