more_horiz

"NOMUS już nas zaskakuje i jeszcze zaskoczy". Kuratorka sztuki o gdańskim muzeum

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 09:57
- Niezwykła jest lokalizacja NOMUSa, który znajduje się w jednym z postoczniowych budynków w Gdańsku i przez okna sal wystawienniczych widzimy stoczniowe dźwigi - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Ludwisiak, kuratorka sztuki. 
NOMUS jest jednym z działów zajmujących sięsztuką nowoczesną i współczesną w Muzeum Narodowym w Gdańsku.
NOMUS jest jednym z działów zajmujących się sztuką nowoczesną i współczesną w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Foto: Dominik Werner, FB: NOMUS Nowe Muzeum Sztuki w Gdańsku

Tematem audycji było Nowe Muzeum Sztuki Współczesnej - Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku. Kuratorka sztuki Małgorzata Ludwisiak opowiadała na antenie o programie jakie muzeum przygotowało dla odwiedzających oraz o jego założeniach.

- NOMUS jest jednym z działów zajmujących się sztuką nowoczesną i współczesną w Muzeum Narodowym w Gdańsku - powiedziała Małgorzata Ludwisiak. - Zarówno kolekcja jak i działalność związana z nowoczesnością i współczesnością jest bogata i zróżnicowana - zaznaczyła.

Jak wskazała, "NOMUS już nas zaskakuje i jeszcze zaskoczy". - Myślę, że niezwykła jest lokalizacja NOMUSa, który znajduje się w jednym z postoczniowych budynków w Gdańsku i przez okna sal wystawienniczych widzimy stoczniowe dźwigi - powiedziała i dodała, że "ta lokalizacja jest dość niezwykła i na pewno nie jest ona neutralna tylko właśnie bardzo mocno nasączona historią Gdańska, historią transformacji ustrojowej w Polsce".

"Miejsce tylko dla artystów gdańskich?"

- I tak i nie - wskazała. - W zamyśle Anety Szyłak, kierowniczki NOMUS-u i też autorki nazwy NOMUS, która oznacza starożytną jednostkę podziału administracyjnego, oznaczająca też pewne prawo lokalne, właśnie stąd wywodzi się koncepcja tego miejsca - podkreśliła.

- Będzie ono opowiadać oczywiście historię sztuki współczesnej Gdańska, ale również z perspektywy naznaczonej bardzo silnie lokalnie, będzie opowiadać o sztuce współczesnej ogólnie i najważniejszych jej zjawiskach i problemach. Jak podkreśliła, "będziemy mieć do czynienia ze sztuką głównie po roku 1980".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:55 PR24_mp3 2021_12_02-23-44-57.mp3 Małgorzata Ludwisiak: NOMUS już nas zaskakuje i jeszcze zaskoczy (Polskie Radio 24) 

***

Audycja"Weekend kulturalny"

Prowadziła: Maja Kluczyńska

GościeMałgorzata Ludwisiak, kuratorka sztuki

Data emisji: 2.12.2021

Godz. emisji: 23.35

jbZobacz także

Zobacz także