more_horiz

"Wspólnym mianownikiem tych dzieł jest sfera sensualna". Haber o wystawie "Wenus. Schulz/Cranach"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 00:00
- Lucas Cranach Starszy i Bruno Schulz to dwóch artystów, których dzieli właściwie wszystko: pochodzenie, religia, ale przede wszystkim czas (...). Jednak w tej wystawie próbujemy znaleźć ich wspólny mianownik, który mimo upływu czasu jest szalenie intrygujący - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Haber (autorka wystawy, historyk sztuki). 
Plakat promujący wydarzenie
Plakat promujący wydarzenie Foto: nck.pl

Czwartkowa audycja "Weekend kulturalny" poświęcona była m.in. wystawie "Wenus. Schulz/Cranach" w Narodowym Centrum Kultury Galeria Kordegarda. To przedsięwzięcie w intrygujący sposób łączy dwóch znakomitych artystów Lucasa Cranacha Starszego i Brunona Schulza.

Wspólny mianownik

- Jest to dwóch artystów, których dzieli właściwie wszystko: pochodzenie, religia, ale przede wszystkim czas - powiedziała Katarzyna Haber. 

Podkreśliła, że organizatorzy wydarzenia chcieli pokazać tych artystów z podobnej perspektywy. - W tej wystawie próbujemy znaleźć ich wspólny mianownik, który mimo upływu czasu jest szalenie intrygujący - powiedziała. - Tym wspólnym mianownikiem jest sfera sensualna, czyli tak naprawdę ich odwaga w pokazywaniu erotyki - wyjaśniła autorka wystawy. 

- Oni obaj byli bardzo odważni, ale Cranach startował zupełnie z innej pozycji społecznej, ponieważ był on artystą tworzącym dla książąt, był artystą dworskim - podkreśliła gość PR24.

Jak dodała, "łamał on konwencje". - Wprowadził po raz pierwszy erotykę na północ od Alp, troszkę idąc za reformacją. Jednak przede wszystkim wprowadził neoplatońską filozofię miłości i homocentryzm - powiedziała Katarzyna Haber. 

Pozycja

- Cranach na pewno miał dużo lepszą pozycję startową niż Schulz, ponieważ wiemy, że jego przedstawienie nagich Wenus, Ew czy Judyt było przyjmowane bardzo dobrze, ale przede wszystkim przez środowisko, które było wyrobione, które miało jednak potencjał, żeby te prace Cranacha akceptować - mówiła autorka wystawy. - Natomiast w przypadku Schulza nie było już tak różowo, ponieważ spotkał się on z dość dużą krytyką - dodała. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:56 PR24_AAC 2022_08_11-23-35-39.mp3 Katarzyna Haber: wspólnym mianownikiem Cranacha i Schulza jest sfera sensualna (Weekend kulturalny/Polskie Radio 24)
 

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadząca: Maja Kluczyńska

Gość: Katarzyna Haber (autorka wystawy, historyk sztuki), Joanna Bancerowska (NCK).

Data emisji: 11.08.2022

Godzina: 23.35

nj

Zobacz także

Zobacz także