more_horiz

Muzeum Karykatury w Warszawie. Paweł Płoski: praca "w humorze" wymaga odwagi

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 12:00
- Humor, wbrew pozorom, to nie jest prosta sprawa. Praca "w humorze" wymaga sporo powagi. Na ogół ludzie, którzy się tym zajmują, bywają dość poważni - podkreślił w Polskim Radiu 24 Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie. 
Muzeum Karykatury w Warszawie
Muzeum Karykatury w Warszawie Foto: PAP/Albert Zawada

Dyrektor placówki mówił o aktualnych propozycjach muzeum dla odwiedzających. W audycji nie zabrakło także dyskusji o samym humorze i ludziach, którzy swoją pracą starają się rozśmieszyć innych, a także zwrócić ich uwagę na różne obszary otaczającej rzeczywistości.  

- Humor, wbrew pozorom, to nie jest prosta sprawa. Praca "w humorze" wymaga sporo powagi. Na ogół ludzie, którzy się tym zajmują, bywają dość poważni. Co nie zmienia faktu, że umieją dojrzeć "podszewkę", coś wywinąć, zwrócić uwagę na pewne niekonsekwencje, które są w naszym życiu, w naszych obyczajach czy w postępowaniu - podkreślił Paweł Płoski. 

"Traktujemy się bardziej serio"

Jak dodał, "ostatnie czasy były poważne, trudne". - Mam takie poczucie, że poważniejemy i traktujemy się bardziej serio. Ironia coraz rzadziej jest akceptowana. Większość chce być traktowana poważnie. Bywa, że nawet o karykaturach chce rozmawiać z powagą. Myślę, że w tym sensie wizyta w Muzeum Karykatury może być pomocna w spojrzeniu z dystansem i uśmiechnięciu się do siebie i do świata - powiedział dyrektor.

- Muzeum Karykatury funkcjonuje na przecięciu dwóch światów. To znaczy pokazuje to, co najpiękniejsze, najwartościowsze z dziedzictwa rysunkowego, a z drugiej strony to instytucja, która zawsze realizowała współczesne wystawy - zaznaczył gość PR24.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:17 PR24 2022_08_04-23-35-50.mp3 Paweł Płoski o Muzeum Karykatury w Warszawie (Weekend kulturalny) 

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadząca: Maja Kluczyńska

Gość: Paweł Płoski (dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie)

Data emisji: 4.08.2022

Godzina: 23.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także