more_horiz

Dom Rodziny Pileckich. Nowy punkt na muzealnej mapie Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 08:30
- Naszym zadaniem jest nie tylko pamiętanie o Witoldzie i Marii Pileckich, ale także opowiadanie o tych wartościach, którymi oni żyli, i o tym, co dzisiaj możemy zrobić, integrując je - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Madaj (dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich). Gościem audycji była również Aleksandra Kaiper-Miszułowicz (kurator wystawy w Muzeum Dom Rodziny Pileckich).    
Otwarcie Muzeum - Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej  obyło się 02 listopada br.
Otwarcie Muzeum - Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej obyło się 02 listopada br.Foto: PAP/Radek Pietruszka

W domu w Ostrowi Mazowieckiej należącym do Marii Pileckiej otwarto muzeum poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, a także wojennym i powojennym losom jego rodziny.

upowszechnianiu wartości reprezentowanych przez Witolda Pileckiego mówił dyrektor placówki Karol Madaj. - Naszą misją jest przede wszystkim zachowanie zbiorów. Dokupujemy kolekcje związane czy to z Witoldem Pileckim, czy z miastem. Oprócz tego, że mamy wystawę, to prowadzimy także działalność edukacyjną, którą traktujemy szeroko - dodał.   

Wystawa stała "O Marii i Witoldzie Pileckich"

Muzeum Dom Rodziny Pileckich całościowo ukazuje postać rotmistrza Witolda Pileckiego - nie tylko żołnierza, ale i harcerza, ziemianina, męża Marii i ojca - a także pozwala na poznanie losów jego żony i dzieci.

O szczegółach ekspozycji opowiedziała Aleksandra Kaiper-Miszułowicz. - Pokazujemy dwie historie. W części dolnej, w podziemiach, głównym bohaterem jest Witold Pilecki i postacią dopowiadającą jest żona Maria, a w rodzinnym domu na parterze i poddaszu Maria jest naszą główną bohaterką. Witold Pilecki zaprasza do tego, by poznać go osobiście. Jest on teraz, słusznie, postawiony na piedestale, bo jest wielkim bohaterem - dodała.  

- Możemy pozwolić sobie na bardzo szeroki język wystawienniczy, ponieważ mamy i obiekty, i cytaty, zdjęcia podane w sposób zupełnie tradycyjny. Mamy także multimedia, które są różnorodne. Cała wystawa ma swoją ścieżkę dźwiękową - tłumaczyła kurator wystawy.    

W dalszej części audycji goście podkreślali m.in. potrzebę opieki nad materialnym i niematerialnym dziedzictwem związanym z życiem rotmistrza i jego działalnością.

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
22:24 PR24 2022_11_11-23-35-05.mp3 Goście Mai Kluczyńskiej o Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej ("Weekend kulturalny")

 

***

Audycja:  "Weekend kulturalny"

Prowadząca: Maja Kluczyńska 

Goście: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz (kurator wystawy w Muzeum Dom Rodziny Pileckich) i Karol Madaj (dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich)

Data emisji: 11.11.2022

Godzina: 23.35

kmp/pp/kor

Zobacz także

Zobacz także