more_horiz

Król Stanisław August w wydawnictwach Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2023 07:55
- Wiadomo, że w młodości byli kochankami, gdy Katarzyna nie była jeszcze imperatorową a Stanisław nie był królem Polski. Gdy Katarzyna osadziła Stanisława Augusta na tronie Polski myślała, że będzie łatwo nim kierować, szybko się okazało, że August chce dla Rzeczpospolitej jak najlepiej, chce ją zreformować, uczynić porządnym oświeceniowym państwem i zaczął się konflikt, którego pokłosiem były rozbiory - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Skowroński - kierownik Działu Sztuki w Muzeum Łazienki Królewskie.
Marcello Bacciarelli, Stanisław August w granatowym mundurze, 1775-1780, Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum
Marcello Bacciarelli, Stanisław August w granatowym mundurze, 1775-1780, Zamek Królewski w Warszawie - MuzeumFoto: Domena publiczna/CC0

Dwutomowa "Korespondencja Stanisława Augusta z Katarzyną II i jej najbliższymi współpracownikami" obejmuje komplet listów, które polski król wymieniał z przywódcami Imperium Rosyjskiego. Zważywszy na datujące się niemal od początku XVIII w. uzależnienie Rzeczypospolitej od Rosji, jest to korespondencja odzwierciedlająca najważniejsze problemy naszego państwa w latach jego walki o przetrwanie.

Równie ciekawą i unikatową publikacją jest książka "Stanisław August Poniatowski i Europa wieku świateł", którą napisał Jean Fabre  przed 70 laty i która została dopiero teraz przetłumaczona przez Jana Marię Kłoczowskiego, pod redakcją naukową dra Piotra Skowrońskiego. To dwutomowa biografia ostatniego Króla Polski.

Ta monumentalna i wielowątkowa praca z lekkością przedstawia fascynujące aspekty XVIII-wiecznej obyczajowości, teatrum kultury i polityki. Znajdziemy tu historie miłosne, tragedie prywatne i państwowe, bezwzględne zagrywki dyplomatyczne i militarne, czy wreszcie szereg sylwetek szlachetnych i mądrych ludzi dążących do triumfu oświecenia i poprawy losu mieszkańców Polski i Europy.

Posłuchaj
23:16 PR24_mp3 2023_04_28-23-36-06.mp3 Dr Piotr Skowroński (Polskie Radio 24 / Weekend Kulturalny)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: dr Piotr Skowroński - kierownik Działu Sztuki w Muzeum Łazienki Królewskie

Data emisji: 28.04.2023

Godzina emisji: 23.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także