more_horiz

"Weekend kulturalny". Historyczne atrakcje Mazowsza w Muzeum Starożytnego Hutnictwa

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2023 12:04
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowickiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie opowiada o jednym z najstarszych ośrodków hutniczych w Europie, datowanym na czasy kultury przeworskiej. To miejsce pełne tajemnic odkrywanych przez archeologów, które prowadzi także działania edukacyjne. O działalności MSHM opowiadają w Polskim Radiu 24 dyrektor placówki Dorota Słowińska-Kamasa i archeolog Marcin Woźniak.
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego zaprasza do zapoznania się z historią przemysłu hutniczego
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego zaprasza do zapoznania się z historią przemysłu hutniczegoFoto: Sergio Photone/ Shutterstock

W Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie podziwiać można wystawę stałą poświęconą pradawnym metodom hutniczym, ale także odkryte obiekty archeologiczne, realizowane wykopaliska, czy wystawy czasowe i multimedialne pokazy ukazujące sprzęt archeologiczny. Placówka prowadzi także działania edukacyjne.

Wielkie marzenie pradawnych Mazowszan

- Najbardziej fascynujące jest spotkanie z drugim człowiekiem, który w przeszłości mieszkał na terenie Mazowsza, wytapiał żelazo i miał swoje wielkie marzenie - powiedziała w Polskim Radiu 24 dyrektor MSHS Dorota Słowińska-Kamasa. Przypomniała, że "początek historii mazowieckiego centrum metalurgicznego zaczyna się w starożytnym Rzymie". To tam bowiem, w I wieku p.n.e. kiełkuje idea podbojów świata, w tym - ludów Europy północnej, również północnej Polski, co skutkowało nawiązaniem kontaktów z plemionami zamieszkujący wówczas obecne polskie ziemie i wzajemnym poznaniem się.

W rezultacie, jak mówiła dyrektor MSHM, wśród ludów dawnego Mazowsza "kiełkuje marzenie, by kiedyś wyruszyć w podróż i dotrzeć od Rzymu". - Kluczem do tego są wielkie ośrodki hutnicze na terenie dzisiejszej Polski. Najstarszy znajduje się na Mazowszu zachodnim, tuż obok Warszawy - wskazała Dorota Słowińska-Kamasa.

Fragmenty starożytnych pieców i elementów odzieży

Badania archeologiczne w MSHS trwają m.in. w projekcie "Zaborów". - To są badania archeologiczne prowadzone przez nasze muzeum razem z Wydziałem Archeologii UW. Prowadzimy je w niewielkiej miejscowości tuż pod Kampinoskim Parkiem Narodowym. Tam zlokalizowane są relikty osady starożytnej funkcjonującej między II w. p.n.e. a III w. n.e. Ludność tam zamieszkująca prowadziła działalność hutniczą na skalę ponadnormatywną - wskazał archeolog Marcin Woźniak.

Wskazał, że udało się odnaleźć różne kategorie zabytków w tym pozostałości pieców, elementy odzieży, paski, czy elementy uzbrojenia.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:36 weekend-kulturalny--PR24_mp3 2023_08_10-23-35-31.mp3 Dorota Słowińska-Kamasa i Marcin Woźniak o historii i działalności Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie ("Weekend kulturalny"/ PR24)

Czytaj także:

***

Audycja: "Weekend Kulturalny"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: Dorota Słowińska-Kamasa (archeolog, Dyrektor MSHM) i Marcin Woźniak (archeolog, Kierownik Działu Naukowego MSHM)

Data emisji: 10.08.2023

Godzina emisji: 23.35


Polskie Radio 24/mbl

Zobacz także

Zobacz także