Wystawa immersyjna "Alfons Mucha - Magia secesji". Zboralska: Mucha stworzył kanon reklamy
- Jego karierze bardzo pomógł przypadek, poszukiwano pilnie grafika, który by stworzył nowy plakat dla grymaśnej divy, jaką była Sarah Bernhardt. Jak to się stało, że średnio jeszcze wtedy znany Mucha dostał tak poważne zlecenie, tego nikt nie wie, ale z dnia na dzień Mucha stał się najbardziej znanym artystą w Paryżu, rzucił Paryż na kolana - mówiła w audycji "Weekend kulturalny" Kama Zboralska - ambasadorka wystawy.
2025-03-13, 21:55
Po debiucie w Paryżu i Tokio, już od 28 marca w Art Box Experience w warszawskiej Fabryce Norblina można obejrzeć wystawę "Alfons Mucha - Magia secesji". W nowoczesny, immersyjny sposób przybliży ona życie i twórczość Alfonsa Muchy, jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów okresu art nouveau. Jego charakterystyczne plakaty teatralne, piękne postaci i roślinne motywy weszły do kanonu sztuki.
Kama Zboralska mówiła o niezwykłych ścieżkach, jakimi podążała twórczość Muchy. - Jego karierze bardzo pomógł przypadek. W pierwszy dzień świat, gdy robił korektę swojej litografii, zadzwonił telefon. Poszukiwano pilnie grafika, który by stworzył nowy plakat dla grymaśnej divy, jaką była Sarah Bernhardt. Jak to się stało, że średnio jeszcze wtedy znany Mucha dostał tak poważne zlecenie, tego nikt nie wie, ale z dnia na dzień Mucha stał się najbardziej znanym artystą w Paryżu, rzucił Paryż na kolana. To były czasy, kiedy powstawała taka dziedzina jak reklama, jak afisze teatralne. Mucha stworzył olbrzymi plakat, prostokątny, o wymiarach ponad 2 metry, z Sarah Bernhardt i napisem nad jej głową. To wszystko wydaje się nam teraz oczywiste, ale on zapoczątkował nowy kanon reklamy - zwracała uwagę ambasadorka wystawy.
Posłuchaj
Alfons Mucha (1860-1939) - urodzony w niewielkim miasteczku Iwanczyce, na południu Moraw, sławę zdobył w Paryżu w latach 90. XIX wieku, gdzie jego plakaty litograficzne dla Sary Bernhardt, najbardziej znanej francuskiej aktorki tamtych czasów, błyskawicznie zyskały status kultowych. Faliste linie, organiczne formy oraz stonowana paleta barw zostały określone mianem "le style Mucha" i stały się synonimem dla nowo powstającego stylu dekoracyjnego tamtych czasów - art nouveau.
* * *
Audycja: Weekend kulturalny
Prowadząca: Maja Kluczyńska
Goście: Kama Zboralska - ambasadorka wystawy "Alfons Mucha - Magia Secesji"
Data emisji: 11.04.2025
Godzina: 21.06
Źródło: Polskie Radio 24 /artboxexperience.com/kor
REKLAMA