Impas w negocjacjach pomiędzy UE i Wielką Brytanią
Brytyjska premier Theresa May przyznaje, że rokowania brexitowe są w impasie. Oskarża Unię Europejską o brak konstruktywnych propozycji i powtarza, że nie wyklucza scenariusza, w którym Wielka Brytania opuszcza Wspólnotę bez umowy końcowej. W Polskim Radiu 24 komentarz dr Kamila Zajączkowskiego – europeisty z Uniwersytetu Warszawskiego.
2018-09-21, 21:35
Posłuchaj
Brytyjska premier Theresa May zaostrzyła w piątek retorykę wobec UE, zapewniając, że "nie odwróci wyniku referendum" i "nie pozwoli na rozłam kraju" w toku negocjacji ws. Brexitu. Złożyła zobowiązanie do zachowania praw 3,3 mln obywateli UE w swym kraju. May tłumaczyła jednocześnie, że oba proponowane przez Unię Europejską modele przyszłej współpracy gospodarczej są nie do przyjęcia dla Londynu.
Jednocześnie premier Wielkiej Brytanii złożyła deklarację, że ok. 3,3 mln obywateli państw UE żyjących w Wielkiej Brytanii, w tym milion Polaków, zachowa swoje prawa nawet w razie wyjścia jej kraju ze Wspólnoty bez porozumienia dotyczącego dalszych relacji z Unią.
Gość Polskiego radia komentował negocjacje - Ostatnie tygodnie rozmów tak będą wyglądały, w zasadzie najważniejsze kwestie są wynegocjowane, jednak najtrudniejsze sprawy zostawia się na koniec, w tym sprawę Irlandii Północnej. Chodzi o fundamentalne sprawy, z jednej strony o jedność Zjednoczonego Królestwa w kontekście specjalnego traktowania Irlandii Północnej, czyli propozycja, aby ten kraj miał wszystkie prawa i obowiązki związane z byciem członkiem Unii Europejskiej w tym, by obowiązywały na jego obszarze cztery fundamentalne zasady: swobodny przepływ osób, towarów, usług i kapitału, co w istocie oznacza inne traktowanie przez Unię części jej terytorium. Granica brytyjsko – unijna zaczynałaby się w tej sytuacji na Morzu Północnym. Natomiast Unia nie może się zgodzić na brytyjską propozycję, aby cały obszar Zjednoczonego Królestwa objąć obszarem unii celnej ale z wyłączeniem usług. Te cztery swobody o których mowa, to jest to, na czym rodziła się wspólnota europejska w latach 50-tych, stanowisko UE będzie w tej kwestii jednoznaczne – podkreślał dr Kamil Zajączkowski.
W audycji również korespondencja Beaty Płomeckiej z Brukseli.
REKLAMA
Rozmawiał Bogumił Husejnow.
PR24/ka
____________________
Data emisji: 21.09.2018
Godzina emisji: 20:35
REKLAMA
REKLAMA