Dewastacja cmentarza w Bykowni i zabójstwo wolontariuszki w Boliwii

Dewastacja cmentarza w Bykowni pod Kijowem, trwający przegląd resortów i reforma edukacji, a także zamordowanie polskiej wolontariuszki w Boliwii - to tematy, które komentowali w programie Podsumowanie Dnia Łukasz Grajewski (Eastbook.eu), salwatorianin ks. Kamil Leszczyński oraz prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

2017-01-25, 21:38

Dewastacja cmentarza w Bykowni i zabójstwo wolontariuszki w Boliwii
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PJ

Posłuchaj

25.01.17 Podsumowanie Dnia: komentarze
+
Dodaj do playlisty

W nocy z wtorku na środę nieznani sprawcy pomazali czerwoną farbą pomniki na cmentarzu ofiar totalitaryzmu w Bykowni pod Kijowem, próbowali też zniszczyć wejście na znajdujący się tam polski cmentarz wojenny.

Jak podkreślił Łukasz Grajewski, „zdecydowanie należy odrzucić hipotezę, że był to akt motywowany nienawiścią rasową”. - Czy był to wandalizm? Kompleks ten znajduje się tak daleko, że wydaje mi się, że wandal mógłby znaleźć tysiące innych miejsc bliżej miasta. Do Bykowni trzeba bowiem dojechać niemal na skraj miasta. Najbliżej mi więc do hipotezy o prowokacji – wyjaśnił gość.


Łukasz Sobolewski (L) i Łukasz Grajewski (P), foto: PR24/TB Łukasz Sobolewski (L) i Łukasz Grajewski (P), foto: PR24/TB

Grajewski zaznaczył także, że gdyby był to motyw nienawiści do Polaków, nie byłoby powodów, by malować groby Ukraińców. - Błędy językowe wskazują z kolei na to, że ktoś nie do końca dobrze to sobie przygotował. Tylko złapanie sprawców da nam więc prawdziwe odpowiedzi na pytanie, kto stoi za tą prowokacją – podkreślił.

Reforma edukacji i zmiany w szkolnictwie wyższym to z kolei tematy kolejnych rozmów premier Beaty Szydło z ministrami. Prof. Piotr Wawrzyk odniósł się m.in. do referendum jakiego chciałaby opozycja w związku z reformą edukacji. - Podpisy w sprawie referendum społecznego ma zbierać partia, która regularnie - gdy rządziła - odrzucała takie wnioski. Teraz ta sama partia uważa, że jednak trzeba w takiej sprawie robić referendum. Z tego punktu widzenia wniosek ten jest mało wiarygodny – stwierdził prof. Wawrzyk.

REKLAMA

Ks. Kamil Leszczyński odniósł się z kolei do śmierci polskiej wolontariuszki, która została zamordowana w Boliwii. Jak pokreślił ks. Leszczyński, Boliwia zawsze była jej marzeniem.


Ks. Kamil Leszczyński, foto: PR24/TB Ks. Kamil Leszczyński, foto: PR24/TB

- To była misja pionierska. Do tej pory jeździliśmy w inne części świata, do Tanzanii, do Meksyku. Placówka w Boliwii została znaleziona właśnie przez Helenę – zauważył. Jak zaznaczył, sytuacja w tym kraju „nie jest za spokojna, ale nic nie wskazywało, że dojdzie do takiego zamachu”. – Osoby tam pracujące mówiły, że czasem dochodziło do zamieszek, ale nic nie wskazywało na to, że dojdzie do takiej tragedii – podsumował.

W części informacyjnej Podsumowania Dnia mowa była także m.in. o pracy komisji śledczej ds. Amber Gold i pogrzebie generała Janusza Brochwicza-Lewińskiego - żołnierza batalionu AK Parasol, który spoczął na Wojskowych Powązkach w Warszawie.

Gospodarzami audycji byli: Aleksandra Kozera i Łukasz Sobolewski.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/pr

__________________ 

Data emisji: 25.01.17

REKLAMA

Godzina emisji: 20:30

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej