Podsumowanie dnia: Waszczykowski: Polska jest gotowa do współpracy z Rosją, jednak nie dostrzega wzajemności

2017-08-07, 22:05

Podsumowanie dnia: Waszczykowski: Polska jest gotowa do współpracy z Rosją, jednak nie dostrzega wzajemności
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PR24/PJ

Stosunki rosyjsko-polskie w wywiadzie Witolda Waszczykowskiego dla dziennika "Kommiersant" i rozpoczynający się trzeci rok prezydentury Andrzeja Dudy. To najważniejsze tematy, które skomentowali goście audycji Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24.

Posłuchaj

07.08.17 Podsumowanie Dnia - Komentarze
+
Dodaj do playlisty

W ocenie szefa polskiej dyplomacji, Warszawa wielokrotnie wychodziła w stosunku do Moskwy z propozycjami dialogu. Witold Waszczykowski mówił o tym w wywiadzie dla dziennika „Kommiersant”. Minister Spraw Zagranicznych RP wyjaśnił Rosjanom również stanowisko naszego kraju między innymi w kwestiach: demontażu radzieckich pomników, wzmacniania obronności i zakupu rosyjskiego gazu.  Według Witolda Waszczykowskiego "sąsiedztwo z Rosją jest trudne", ze względu na militarne groźby i prowokacje. - "Jeśli w Rosji władzę sprawowałby demokratyczny i gotowy do współpracy z Unią Europejską rząd, to byłaby dla nas idealna sytuacja" - cytuje wypowiedź szefa polskiej dyplomacji dziennik „Kommiersant”. Według dr Agnieszki Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Polska ma kłopoty z pragmatycznymi kontaktami z Moskwą.

– Rosjanie mówią, że w ich kraju panuje demokracja, lecz w ich autorskim wydaniu. Minister Waszczykowski przedstawił sedno sprawy – trudno jest sąsiadować z Rosją, ponieważ to państwo z innej ligi dyplomatycznej. Trudności wynikają, że nasze wzajemne wizje porządku międzynarodowego nie współgrają – powiedziała ekspertka.

W niedzielę minęły dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy. Ostatni rok w polityce zagranicznej to przede wszystkim wizyta Donalda Trumpa w Polsce i szczyt NATO w Warszawie. Najbardziej komentowaną decyzją prezydenta Dudy była odmowa podpisania dwóch ustaw dotyczących sądownictwa. Szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej, że działania Andrzeja Dudy koncentrowały się na czterech obszarach: wzmacnianiu bezpieczeństwa, kreowaniu pozytywnego wizerunku Polski poza granicami kraju, kształtowaniu wspólnoty obywatelskiej oraz budowaniu tożsamości narodowej. Zdaniem politologa prof. Andrzeja Gila z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego prezydentura Andrzeja Dudy była inna i trudniejsza niż wcześniejsze prezydentury.

– Teraz czas na kolejne trudne trzy lata. Wygląda na to, że konflikt wokół wymiaru sprawiedliwości powoli stygnie. Ludziom nie podoba się kolejna wojna na górze. Konstytucja jest tak skonstruowana, że prezydent musi zawalczyć o swoją pozycję. Prezydent Duda ma najsilniejszy mandat z obozu władzy, głosowało bezpośrednio na niego 8 milionów ludzi. Stulecie odrodzenia Rzeczpospolitej to będzie okazja dla prezydenta, by zawalczyć o swoją przyszłość oraz Polski w czasie dyskusji nad nową konstytucją – mówił gość Polskiego Radia 24

W części informacyjnej Podsumowania Dnia m.in. o wyroku białostockiego sądu ws. czterech Czeczenów oskarżonych o terroryzm i nagraniach z restauracji "Sowa i Przyjaciele" dotyczących rafinerii w Możejkach i nowych sankcjach Rady Bezpieczeństwa ONZ wobec Korei Północnej.

W Podsumowani Dnia także doniesienia ze świata sportu, które przedstawiał Tomasz Kowalczyk, natomiast przegląd portali internetowych poprowadził Marcin Królik.

Gospodarzami audycji byli Mateusz Drozda i Adrianna Calińska-Czaniecka

Polskie Radio 24/kk/IAR/PAP

Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 08.07.2017

Godzina emisji: 21:00


Polecane

Wróć do strony głównej