Podsumowanie Dnia: Unia zapłaci krajom afrykańskim za powstrzymanie migrantów?

2017-08-28, 22:02

Podsumowanie Dnia: Unia zapłaci krajom afrykańskim za powstrzymanie migrantów?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Paweł Jakubicki

Propozycja szefa Parlamentu Europejskiego, by zapłacić krajom Afryki Północnej za powstrzymanie napływu uchodźców i odpowiedź Polski, przesłana do Komisji Europejskiej w sprawie systemu prawnego. To najważniejsze tematy, o których mówili goście Podsumowania dnia w Polskim Radiu 24.

Posłuchaj

28.08.2017 Podsumowanie Dnia – Publicystyka
+
Dodaj do playlisty

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego zaproponował, by Unia przekazała 6 miliardów euro Libii, Czadowi i Nigrowi w zamian za powstrzymanie fali migrantów. Antonio Tajani udzielił wywiadu włoskim mediom. Przypomniał, że Turcja w zamian za 6 miliardów euro zamknęła tak zwany szlak bałkański, którym migranci przybywali do Europy. Zaproponował, by podobną umowę podpisać z Libią, Czadem i Nigrem, które w zamian utworzyłyby na swoim terytorium obozy dla migrantów, spełniające międzynarodowe standardy. Po selekcji na miejscu uciekinierów przed wojną i prześladowaniami przyjmowałyby kraje unijne, a migrantom ekonomicznym pomagano by w powrocie do domu.

Grzegorz Lindenberg, redaktor portalu Euroislam.pl wskazywał, że patrząc w przyszłość 6 mld euro to drobiazg w stosunku do kwot, które Europa musiałaby wydać na imigrantów, którzy do Europy by się przedostali. – Część tych pieniędzy na początku szłaby na wzmocnienie granic, stworzenie obozów imigrantów – wyjaśniał. Gość podkreślił, że już w Afryce musi działać procedura, przyznająca skutecznie azyl i dopiero te osoby znajdą się w Europie. – Natomiast ci, którzy będą przybywać wpław, będą natychmiast odsyłani. Wówczas natychmiast spadnie liczba ludzi, którzy próbują tego szlaku emigracyjnego – przekonywał. Jak podsumował gość, „zdaje się, że UE zaczyna wydobywać z siebie wolę, by uporządkować tę sprawę”.

Odpowiedź na zastrzeżenia KE 

Polska odrzuciła zastrzeżenia Komisji Europejskiej dotyczące reform w sądownictwie. Polskie Radio poznało treść listu, który rząd w Warszawie wysłał do Brukseli, odpowiadając na zarzuty z końca lipca. W 12-stronicowym liście do Komisji czytamy, że reforma sądownictwa jest odpowiedzią na narastające od lat palące społeczne oczekiwania. Polska uważa ponadto, że każdy kraj ma prawo wprowadzać zmiany w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości i Komisja nie ma kompetencji, by je oceniać. Rząd przypomniał też, że obowiązują tylko te ustawy, które zostały podpisane przez prezydenta, czyli o ustroju sądów powszechnych i Krajowej Szkole Sądownictwa i nie stanowią one zagrożenia dla niezależności sądów oraz praworządności w Polsce.

Jadwiga Wiśniewska, europosłanka PiS podkreśliła, że odpowiedź rządu jest merytoryczna i rzeczowa, a autorzy listu punkt po punkcie odnoszą się do stawianych zarzutów. – Choć Komisja Europejska nie ma żadnego prawa, by ingerować w kwestie wymiaru sprawiedliwości, bo to nie są jej kompetencje. To nie pierwszy raz – zaznaczyła. Dodała, że „chciałoby się odpowiedzieć krótko, ostro, jednak rząd dba o dobre relacje z KE”. – Byłoby dobrze, gdyby osoby zasiadające w Komisji zechciały ze zrozumieniem przeczytać naszą odpowiedź – podsumowała.

W części informacyjnej Podsumowania Dnia była mowa m.in. o 500 plus dla dyplomowanych nauczycieli i odtajnieniu dokumentów dotyczących umowy gazowej podpisanej przez Polskę z Gazpromem w 2010 roku.  

Więcej w nagraniu.

Gospodarzami programów byli Mateusz Drozda i Ewa Worobiec.

Polskie Radio 24/IAR/ip

_____________________

Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 28.08.2017

Godzina emisji: 21:00


Polecane

Wróć do strony głównej