more_horiz

Jak wygląda nauka języka polskiego na Syberii?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 14:21
Powrót do ojczyzny jest dla wielu repatriantów ze Wschodu spełnieniem marzeń, ale też wyzwaniem związanym m.in. z nauką języka. O nauce języka polskiego na Syberii, pomocy dla młodych Polaków chcących studiować w ojczyźnie, a także pomocy dla tych, którzy chcą tam zostać, mówili w audycji "Syberia Polska – Operacja Powrót" Piotr Pogorzelski, dr Piotr Kościński (Fundacja Joachima Lelewela) i Adrian Bąk.
Audio
  • 18.11.17 Piotr Pogorzelski, dr Piotr Kościński i Adrian Bąk o nauce języka polskiego na Syberii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: WITOLD ROZBICKI/REPORTER/EASTNEWS

Szkoła numer 23 to jedyne miejsce w Ałmaty, gdzie można się uczyć języka polskiego. Jest on fakultatywny dla uczniów, ale na popołudniowe zajęcia przychodzą też dorośli. Placówkę odwiedził Piotr Pogorzelski.

Kursy nauki języka dla dzieci i dorosłych realizuje także m.in. Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Jak podkreślił dr Piotr Kościński, ludzie, którzy mieszkają na Syberii od wielu lat, w ogóle nie znają języka polskiego. – Trudno się dziwić, że ich znajomość języka polskiego jest żadna – stwierdził.

W audycji także kartka z syberyjskiego kalendarza Andrzeja Sowy. 90 lat temu zmarł  w wieku 88 lat Marian Dubiecki, uczestnik powstania styczniowego, członek Rządu Narodowego, sekretarz  Rusi, bliski współpracownik Romualda Traugutta. Był nie tylko członkiem Rządu Narodowego, ale symbolem całego tragicznego zrywu niepodległościowego 1863 roku.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Grzegorz Ślubowski.

Polskie Radio 24/pr

Syberia-Polska - Operacja Powrót - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 18.11.17

Godzina emisji: 12:33

 

Zobacz także

Zobacz także