Przewoźnicy zapowiadają protesty po decyzji KE

Polscy przewoźnicy zapowiadają protesty po środowej rekomendacji Komisji Europejskiej w sprawie płacy minimalnej i tak zwanych delegacji. Komisja uznała za wskazane, by wszyscy pracujący na terenie danego kraju Unii otrzymywali minimalne wynagrodzenie, które tam obowiązuje. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Łukasz Włoch, ekspert Centrum Rozliczania Kierowców.

2017-06-02, 12:11

Przewoźnicy zapowiadają protesty po decyzji KE
Ostra dyskusja wewnątrz Komisji Europejskiej w tej sprawie może spowodować odłożenie przyjęcia przepisów.Foto: Manolofranco / pixabay

Posłuchaj

02.06.2017 Łukasz Włoch, ekspert Centrum Rozliczania Kierowców o pakiecie drogowym
+
Dodaj do playlisty

Komisja chce też traktować kierowców jako pracowników delegowanych po trzech dniach od przekroczenia granicy. To wiąże się z wyższymi kosztami i biurokratycznymi wymogami.

Jak wskazywał gość, czasy, gdy konkurowaliśmy wyłącznie niższymi kosztami pracy już minęły. -  Polskie firmy transportowe zbudowały przede wszystkim swoją markę na zachodzie. Wynagrodzenia kierowców łącznie nie odbiegają znacząco od płacy minimalnej w poszczególnych państwach UE – wyjaśniał.

Łukasz Włoch odniósł się m.in. do zwrotu kosztów za podróż służbową. Jak tłumaczył, zwrot diety i ryczałtu noclegowego daje ok. 100 euro, które pracodawca musi ponieść dodatkowo, obok wynagrodzenia, jako koszt pracownika.  - Jeżeli polski pracodawca, będzie miał do zapłacenia czyste wynagrodzenie, do tego tak wysoki zwrot kosztów w Polsce, to okaże się, że polski kierowca jest droższy od niemieckiego czy francuskiego, a chyba nie to przyświecało wprowadzeniu tej równej płacy w poszczególnych państwach – podkreślił.

Gość zaznaczył, że jeżeli wytyczne się zmienią, polski pracodawca nie będzie mógł z dnia na dzień przestawić się na wyliczenie faktycznego wynagrodzenia minimalnego. – Bardzo możliwa jest rewizja dyrektywy o delegowaniu pracowników, która będzie odsyłać do układów zbiorowych w danym państwie. Do tego dochodzą nowe dodatki, za godziny nocne, za staż, dodatkowe kwalifikacje. Mówimy o pewnych należnościach z tylu podróży służbowej, które obowiązują w innym kraju niż Polska. Może być ich kilkanaście czy kilkadziesiąt – wskazywał.  

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/ip

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 02.06.2017

Godzina emisji: 11:15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej