Bon ofertowy ma ułatwić firmom poszukiwanie pracowników za granicą

Wydłużenie do 12 miesięcy okresu, w którym cudzoziemcy mogliby pracować w Polsce na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy, a także wprowadzenie specjalnych bonów dla małych firm - m.in. takie rozwiązania zakłada projekt nowelizacji ustawy o rynku pracy. – Bon ofertowy to nowy pomysł, który z założenia ma poprawić jakość pośrednictwa pracy – mówił w audycji "Społeczny punkt widzenia” w Polskim Radiu 24 Michał Kubisiak, członek Rady Rynku Pracy i Workservice.

2018-08-23, 22:03

Bon ofertowy ma ułatwić firmom poszukiwanie pracowników za granicą
zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

Posłuchaj

23.08.2018 Michał Kubisiak członek Rady Rynku Pracy i Workservice (Społeczny punkt widzenia)
+
Dodaj do playlisty

"Bon ofertowy” ma ułatwić mikro i małym przedsiębiorcom poszukiwanie kandydatów do pracy poza rejestrami powiatowych urzędów pracy. 

- Pomysł zrodził się z wyraźnych niedoborów na rynku pracy – mówił Michał Kubisiak. - Połowa firm w Polsce skarży się na trudności rekrutacyjne i fakt, że nie są w stanie pozyskać odpowiednich kandydatów do pracy. Elementy te zaczynają przekładać się na kondycję biznesową firm, poprzez nie podejmowanie z tego tytułu nowych kontraktów, bądź opóźnianie inwestycji. Jedną z odpowiedzi na sytuację ma być przygotowana przez ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej nowa ustawa o ryku pracy. W ministerstwie powstała koncepcja, aby stworzyć nowe narzędzie w postaci bonu ofertowego. Jest to rozwiązanie skierowane głównie do mikro i małych przedsiębiorstw. Ma ona na celu wsparcie wspieranie tych firm w pozyskaniu do pracy cudzoziemców. Jeżeli takie przedsiębiorstwo zwróci się do Urzędu Pracy z informacją o wakacie i urząd nie będzie w stanie znaleźć polskiego pracownika, wówczas przyznawane będą dodatkowe środki na współpracę przedsiębiorstwa z agencją zatrudnienia, która będzie mogła pomóc w znalezieniu odpowiedniego kandydata poza granicami naszego kraju - wyjaśnił członek Rady Rynku Pracy.

Projekt przewiduje, że urzędy pracy miałyby dostęp do informacji gromadzonych m.in. przez ZUS, ośrodki pomocy społecznej, Państwową Inspekcję Pracy, Straż Graniczną i wojewodów. Po wprowadzeniu przepisów urzędy mogłyby weryfikować – przed skierowaniem bezrobotnego do formy pomocy – czy spełniania on warunki do posiadania statusu bezrobotnego. 

Więcej w całej audycji. 

REKLAMA

Gospodarzem programu była Anna Grabowska

Polskie Radio 24/PAP/dk

-----------------------------

Data emisji: 23.08.18 

Godzina emisji: 21.37

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej