more_horiz

Choroba Fabry’ego trudna do zdiagnozowania

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 16:55
75 proc. pacjentów od najmłodszych lat cierpi z powodu bólu, który uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Zanim jednak zostanie postawiona prawidłowa diagnoza mija nawet kilkanaście lat. Kogo dotyczy choroba Fabry’ego, dlaczego tak trudno ją zdiagnozować i jak można powstrzymać jej rozwój? Gośćmi audycji Na zdrowie były: prof. Jolanta Sykut-Cegielska, kierownik Kliniki Wrodzonych Wad Metabolicznych i Pediatrii w Instytucie Matki i Dziecka oraz Anna Moskal ze Stowarzyszenia Rodzin z Chorobą Fabry’ego.
Audio
  • 11.05.18. prof. Jolanta Sykut-Cegielska: choroba Fabry’ego to wrodzona wada metabolizmu
75 proc. chorych na chorobę Fabryego od najmłodszych lat cierpi z powodu bólu, który uniemożliwia im normalne funkcjonowanie.
75 proc. chorych na chorobę Fabry'ego od najmłodszych lat cierpi z powodu bólu, który uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Foto: flickr/Nathan Phillips/CC

Choroba Fabry’ego charakteryzuje się tym, że ciało chorego niemal nie wydziela potu, przez co źle znosi wysokie temperatury. Kiedy organizm nie potrafi samodzielnie się ochłodzić - szybko się przegrzewa, co z kolei wywołuje gorączkę i charakterystyczny dla choroby ból stóp i dłoni, co sugeruje na początku zwyrodnienie stawów lub schorzenia serca.

W rodzinie Anny Moskal cierpią na tę chorobę: mama, dwaj, starsi bracia oraz wujkowie. - To choroba wielopokoleniowa. Moi bracia od małego narzekali na piekące bóle dłoni i stóp, co często uniemożliwiało im normalną aktywność. Te dolegliwości postępowały wraz z wiekiem – powiedziała gość audycji.

- U dzieci, choroba ujawnia się uporczywym, epizodycznym lub przewlekłym bólem, który jest trudny do zniesienia. Do tego dochodzą jeszcze objawy ze strony przewodu pokarmowego, wzdęcia, bóle brzucha i zaburzenia termoregulacji – mówiła prof. Jolanta Sykut-Cegielska.

Jak tłumaczyła ekspertka, choroba Fabry’ego to wrodzona wada metabolizmu, która występuje bardzo rzadko. - Szacuje się, że dotyka ona zaledwie 1 na 40 tys. urodzeń męskich – powiedziała prof. Sykut-Cegielska. - Ponieważ jest ona sprzężona z chromosomem X, to mężczyźni chorują na nią częściej, a jej dolegliwości są większe u tej płci – dodała lekarka.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Elwira Kaganowicz.

Polskie Radio 24/km/pap

_____________________

Data emisji: 12.05.18

Godzina emisji: 16.05

 

Zobacz także

Zobacz także