Alert RCB. Zakaz korzystania z rzeki Kłodnica. Chodzi o złotą algę

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zakazało korzystania z rzeki Kłodnica od granicy województwa opolskiego do śluzy Sławięcice. Zakaz dotyczy m.in. picia wody, wchodzenia do niej czy połowu. Ostrzeżenie obowiązuje do 31 lipca.

2025-07-05, 17:34

Alert RCB. Zakaz korzystania z rzeki Kłodnica. Chodzi o złotą algę
Zakaz korzystania z odcinka rzeki wydał wcześniej wojewoda śląski. Foto: Beata Zawrzel/East News, RCB

Alert RCB: zakaz korzystania z rzeki Kłodnica. Powodem złota alga

Alert RCB został wysłany do odbiorców przebywających na terenie powiatów: strzeleckim i kędzierzyńsko-kozielskim (województwo opolskie).

Zakaz korzystania z rzeki Kłodnica obejmuje w szczególności:

  • picie wody,
  • wchodzenie do wody i kąpiele,
  • połów i spożywanie ryb,
  • pojenie zwierząt domowych i gospodarskich,
  • używanie wody do celów gospodarczych (np. podlewanie),
  • uprawianie sportów wodnych i turystyki,
  • inne działania wiążące się z bezpośrednim kontaktem z wodą.

Zakaz korzystania z rzeki Kłodnica. Wojewoda reaguje

W sobotę rano rozporządzenie zakazie korzystania do końca lipca z rzeki Kłodnicy wydał wojewoda śląski. Chodzi o granice od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach do granic województwa śląskiego. Zapadła też decyzja o podawaniu nadtlenku wodoru, co ma ograniczyć liczebność złotej algi.

"Wojewoda śląski wydał rozporządzenie porządkowe w sprawie wprowadzenia zakazu korzystania z wód rzeki Kłodnica na odcinku od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach do granic województwa śląskiego. Zakaz został wprowadzony na okres od 5 lipca 2025 r. do 31 lipca 2025 r." - czytamy w komunikacie Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK).

REKLAMA

Wojsko rusza do akcji. Na miejscu żołnierze 5. Pułku Chemicznego

Do sytuacji odniosło się także Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, które we wpisie na platformie X potwierdziło znaczne namnażanie się złotych alg w rzece w Pławniowicach.

"Na miejsce skierowano żołnierzy 5. Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór. O godzinie 9:00 siły osiągnęły gotowość operacyjną i rozwinęły instalacje dozującą perhydrol - substancję wykorzystywaną w walce z toksycznymi glonami. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez odpowiednie służby” - dodano.

Katastrofa ekologiczna na Odrze

REKLAMA

Według ekspertów duża liczebność złotej algi była przyczyną katastrofy ekologicznej na Odrze w 2022 roku, która skutkowała masowym śnięciem ryb. Były one wówczas notowane przez około 1,5 miesiąca wzdłuż całego biegu rzeki. W tym okresie zebrano około 250 ton martwych ryb.

Wśród przyczyn katastrofy eksperci wskazali rozwój w rzece złotych alg, co może wiązać się m.in. z wysokim stopniem zasolenia wody. Martwe ryby były wyławiane z Odry także w kolejnych latach.

Czytaj także:

Źródła: PolskieRadio24.pl/x.com/PAP/pb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej