Samospalenie przed PKiN a moralność chrześcijańska
19 października w centrum Warszawy, przed Pałacem Kultury i Nauki, podpalił się mężczyzna. Stan 54-letniego mężczyzny jest ciężki. Policja zabezpieczyła monitoring i przesłuchuje świadków; sprawa zostanie przekazana do śródmiejskiej prokuratury rejonowej. O tragedii mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Łukasz Kobeszko (portal Aletheia) i Tomasz Rowiński (redaktor naczelny portalu Christianitas).
2017-10-25, 21:29
Posłuchaj
Jak poinformowała policja po zdarzeniu, na miejscu "zabezpieczono różne przedmioty". Według mediów były to m.in. ulotki rozdawane wcześniej przez mężczyznę, na których było wezwanie "do wszystkich Polek i Polaków, tych, którzy decydują o tym, kto rządzi w Polsce, aby przeciwstawili się temu, co robi obecna władza i przeciwko czemu on protestuje".
Zdaniem Łukasza Kobeszki zmiana nastawienia do samobójstwa w kulturze zachodniej jest związana z kryzysem wartości i moralności chrześcijańskich. - W ostatnich stuleciach nastąpiło w kulturze europejskiej pewne przewartościowanie w stosunku do zjawiska samobójstwa. Tradycje judeochrześcijańskie zawsze negatywnie odnosiły się do samobójstwa i uważały je za zło moralne. W trakcie stopniowego odchodzenia od wartości chrześcijańskich ocena moralna samobójstwa zrelatywizowała się – mówił gość Polskiego Radia 24.
Według Tomasza Rowińskiego nie da się z samobójstwem dyskutować, ponieważ zabiera ono poczucie wspólnoty. – Niestety ta sytuacja odsłoniła irracjonalne jądro sprzeciwu wobec władzy w Polsce. Został pozostawiony list pożegnalny tego człowiek i okazało się, że reguły demokratyczne nie są wystarczające. To pokazało, że potrzeba uderzenia, które wykracza poza język racjonalnej polityki, czyli śmierci, którą można przekreślić drugą stronę – powiedział komentator.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Filip Memches.
Polskie Radio 24/IAR/PAP
________________________
W Gruncie Rzeczy - wszystkie audycje
REKLAMA
Data emisji: 25.10.2017
Godzina emisji: 20:06
REKLAMA