Jak ewoluowała zorganizowana przestępczość w Polsce?

2018-02-21, 21:05

Jak ewoluowała zorganizowana przestępczość w Polsce?
Przestępczość zorganizowana lat 90. to przede wszystkim handel spirytusem, przemyt narkotyków i odzyskiwanie długów.

- Grupy żoliborska i mokotowska od pruszkowskiej i wołomińskiej różniły się przede wszystkim skalą brutalności – podkreślił w audycji W Gruncie Rzeczy dziennikarz kryminalny Dawid Sawicki. O tym, jak ewoluowała zorganizowana przestępczość w Polsce na przestrzeni lat, mówił także emerytowany policjant rozpracowujący gangi Andrzej Kawczyński.

Posłuchaj

21.02.18 Dawid Sawicki i Andrzej Kawczyński o rozwoju przestępczości zorganizowanej na przestrzeni lat
+
Dodaj do playlisty

Jak zaznaczył Dawid Sawicki, „grupy żoliborska i mokotowska po Pruszkowie i Wołominie nie miały żadnych zahamowań pod względem brutalności”. - Poza tym różniły się bystrością umysłu. Nauczeni doświadczeniami swoich kolegów z pierwszych, największych gangów, czyli wołomińskiego i pruszkowskiego, nauczeni ich błędami, oni ich nie popełniali. To jest zasadnicza różnica – przyznał.

W opinii Andrzeja Kawczyńskiego, obecnie przestępczość zorganizowana zniknęła z ulic i z oczu zwykłych obywateli. - Samochodów kradnie się zdecydowanie mniej. W latach 90. łakomym kąskiem był Polonez. Ciężar gatunkowy przesuwa się choćby do przestępczości gospodarczej, do przemytu papierosów czy drogich alkoholi. To znacznie łatwiejsze pieniądze ze znacznie mniejszym narażeniem się na odpowiedzialność karną. Także internet otworzył drogę do pieniędzy – mówił Kawczyński.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Rafał Dutkiewicz.

Polskie Radio 24/pr

W Gruncie Rzeczy - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 21.02.18

Godzina emisji: 20:06


Polecane

Wróć do strony głównej