Sprawa Siergieja Skripala. "rosyjskie państwo jest na wojnie"

Atak na byłego rosyjskiego agenta wywołał jeden z największym kryzysów dyplomatycznych w relacjach Wielkiej Brytanii z Rosją od zakończenia zimnej wojny i doprowadził do wydalenia ponad 150 rosyjskich dyplomatów z państw Zachodu. O działalności służb specjalnych mówił w Polskim Radiu 24 Bolesław Paisecki, ekspert ds. służb specjalnych, wykładowca Akademii  Sztuki Wojennej.

2018-11-16, 20:35

Sprawa Siergieja Skripala. "rosyjskie państwo jest na wojnie"
Miejsce ataku na Skripalów. Foto: Amani A / shutterstock.com

Posłuchaj

16.11.18 W gruncie rzeczy: sprawa Siergieja Skripala
+
Dodaj do playlisty

W 2006 roku Siergiej Skripal został skazany w Rosji na 13 lat więzienia za przekazywanie Brytyjczykom danych na temat działających w Europie rosyjskich agentów. W trakcie procesu przyznał się do stawianych mu zarzutów. W 2010 roku został ułaskawiony i objęty wymianą czterech rosyjskich więźniów na 10 szpiegów przetrzymywanych przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze.

Do ataku na Skriapal doszło w marcu 2018 r. Użyto trucizny "Nowiczok", którą wyprodukowano w Rosji. Mężczyźni podejrzani przez prokuraturę o próbę zabójstwa Siergieja Skripala zostali zidentyfikowani jako oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Bolesław Piasecki podkreślał znaczenie próby zamachu na byłego agenta. - Rosyjski wywiad wojskowy pokazał, że jest w stanie zaakceptować ryzyko zarówno operacyjne jaki polityczne związane z likwidacją oficera służb brytyjskich. Jest to sprawa przełomowa, przedtem nie było przypadków likwidacji oficerów legalnie wymienionych przez rosyjskie państwo. To jest sygnał ze strony Kremla, GRU z pewnością wiedziało, że autorstwo operacji zostanie w mniejszym lub większym stopniu wykryte. Nie wydaje się, żeby przewidywali tak daleko idący stopień dekonspiracji operacji, ale z pewnością wiedzieli, że podobnie jak sprawa Litiwnienki, będzie to przypisane rosyjskim służbom specjalnym. Świadczy o tym chociażby wybór narzędzia. Rosjanie wiedzą dokładnie jakie są systemy nadzoru w Wielkiej Brytanii i zdolności służby bezpieczeństwa. Nie chodziło o to, by ukryć, że zrobili to Rosjanie, wręcz na odwrót – zanaczył gość Polskiego Radia 24.

Więcej w zapisie audycji.

REKLAMA

Rozmawiał Rafał Dudkiewicz.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 16.11.2018

Godzina emisji: 20:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej