X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Tzw. "Lista Wildsteina". Wykaz, który odcisnął się w najnowszej historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 21:34
Pojawienie się tzw. "Listy Wildsteina" było wydarzeniem, które wstrząsnęło Polską. 14 lat temu, 1 lutego 2005 roku, do internetu trafił spis z katalogu osobowego IPN. Zbiór zawierał ok. 240 tys. imion i nazwisk osób będących źródłami informacji służb bezpieczeństwa PRL. – Za to Bronisław Wildstein, tak naprawdę na żądanie "Gazety Wyborczej", został wyrzucony z pracy – powiedział dziennikarz Cezary Gmyz.
Audio
  • 1.02.19 Cezary Gmyz: „Tzw. >>Lista Wildsteina<< obudziła bardzo duże zainteresowanie opinii publicznej (…)”.
Bronisław Wildstein
Bronisław WildsteinFoto: Polskieradio.pl

Dzień po tym, jak spis znalazł się w internecie, Wildstein został zwolniony z "Rzeczpospolitej". Pod redakcją dziennika zebrała się 200-osobowa grupa dziennikarzy i ludzi kultury, którzy protestowali przeciwko zwolnieniu publicysty.

– Bronisław Wildstein nie ujawnił tego na łamach swojej gazety, tylko przekazał kolegom dziennikarzom informację, że w czytelni Instytutu Pamięci Narodowej można przeglądać dane dotyczące tego, co zgromadziła Służba Bezpieczeństwa. Doprowadziło to do histerii "Gazetę Wyborczą". Opowiadano, że Bronisław Wildstein krzywdzi niewinnych ludzi przekazując tego typu dane dziennikarzom. Obrzydliwie zachowało się kierownictwo "Rzeczpospolitej", które zamiast stanąć w obronie swojego dziennikarza wykonującego obowiązki, tak naprawdę na żądanie "Gazety Wyborczej" wyrzuciło go z pracy – wspominał Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie.

Warszawska prokuratura zapowiedziała przeprowadzenie postępowania, które miało wyjaśnić, czy w związku z upublicznieniem spisu nie doszło do naruszenia ustawy o ochronie danych osobowych. Śledztwo zostało umorzone w lutym 2006 roku.

– Tzw. "Lista Wildsteina" była pierwszą bazą danych IPN, który zaczął digitalizować to, co znajdowało się na fiszkach. Były to same nazwiska bez określenia charakteru rejestracji, czy była to rejestracja tajnego współpracownika czy tzw. figuranta. Dzięki postawie "Gazety Wyborczej", co można nazwać błogosławioną winą, bardzo wiele osób dowiedziało się, że można przeszukiwać archiwum IPN za pomocą środków pozwalających na szybsze zapoznawanie się z potrzebnymi informacjami - dodał rozmówca Polskiego Radia 24.

Ponadto w audycji Cezary Gmyz mówił również o skutkach, jakie wywołała tzw. "Lista Wildesteina".

Audycję "W Gruncie Rzeczy" prowadził Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/db

------------------------------

Data emisji: 1.02.2019

Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. "Rój" – rycerz polskiej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 21:50
Zginął młodo, bo w wieku zaledwie 26 lat. Jednak swoimi czynami na trwałe zapisał się w panteonie polskich bohaterów walczących o wolność Ojczyzny. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. "Rój" był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Należał również do niepodległościowego podziemia antykomunistycznego. Losom "Roja" przyjrzeliśmy się w audycji "Historia na Dziś".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wydarzenie, które wstrząsnęło Polską. 15 lat temu opublikowano "listę Wildsteina"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 05:50
1 lutego 2005 roku do internetu trafiła tzw. lista Wildsteina, czyli spis nazwisk i sygnatur z katalogu osobowego Instytutu Pamięci Narodowej. Zbiór zawiera około 240 tysięcy imion i nazwisk osób, które były źródłami informacji służb bezpieczeństwa PRL – zarówno świadomych agentów, jak i osób niezwerbowanych.
rozwiń zwiń