more_horiz

Wojciech Konikiewicz: nie potrzebujemy dziś dzikiej antysystemowości

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 20:40
- Dziś polskiej muzyce niepotrzebna jest dzika antysystemowość i bunt za wszelką cenę. Problem polega na tym, że rzeczywistość spowodowała spłaszczenie twórczości tekstowej i zubożenie jej - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Konikiewicz, muzyk jazzowy, multiinstrumentalista.
Audio
  • 18.10.2019 Wojciech Konikiewicz o kondycji polskiej muzyki współczesnej
Wojciech Konikiewicz
Wojciech KonikiewiczFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Słucham dzisiejszej muzyki, ponieważ ryzykowne byłoby życie w szklanej bańce i izolowanie się od tego, co jest na zewnątrz. Jeżeli chodzi o przekaz i ogólną wartość, z punktu widzenia muzycznego to wszystko bardzo poszło do przodu, natomiast element dotyczący tekstu czy przekazu literackiego to miejsce, w którym nierzadko popadam w melancholię - zaznaczył.

Niedobór poetów

- Włączając radio i słuchając przekazu, bardzo często słyszę, że nie ma tam nic z przekazu i wartości literackiej, a jedynie nieporadności językowe, które kiedyś byłyby nazywane amatorszczyzną - twierdzi muzyk.

- Jest dziś za mało ludzi, którzy są poetami. Zdaniem Roberta Brylewskiego odeszli wielcy poeci rocka, tacy jak choćby Grzegorz Ciechowski, który był przede wszystkim poetą i człowiekiem słowa. Jego słowo i dzieło zawsze było skończone, miało formę, treść i przekaz i zawsze miało wartość. Powstała wyrwa, która na razie nie została zapełniona - zaznaczył.

Co dalej?

Pytanie o czym teraz śpiewać. Część moich kolegów wskakuje na barykady polityczne i niektórzy tworzą w tamtą stronę. Jestem bardzo sceptyczny wobec "plakatowej" twórczości, która zużywa się szybciej niż jedna chusteczka papierowa. 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W gruncie rzeczy"

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: Wojciech Konikiewicz

Data emisji: 18.10.19

Godzina emisji: 20.06

Zobacz więcej na temat: pr24 MUZYKA

Zobacz także

Zobacz także