Objawienia fatimskie a uchwała polskiego Sejmu
W Fatimie w piątek oficjalnie zakończyły się obchody stulecia objawień maryjnych. Uroczystości przypadły na dzień, w którym 100 lat temu miało miejsce ostatnie z sześciu objawień Maryi ukazującej się trojgu pastuszkom w Cova da Iria. Na temat istoty kultu maryjnego oraz postawy polskich posłów wobec tego wydarzenia rozmawiali goście audycji „Ideologika”.
2017-10-14, 19:23
Posłuchaj
W Polsce obchody 100-lecia objawień fatimskich miały również swój polityczny wymiar. 7 kwietnia Sejm przyjął uchwałę w sprawie uczczenia objawień maryjnych. W opinii posłów, którzy podpisali się pod projektem uchwały, rzadko które wydarzenie religijne odegrało tak ważną rolę w dziejach Kościoła, a nawet całego świata.
– Jeżeli żyjemy w kraju, w którym istnieje rozdział państwa od Kościoła, to nie podoba mi się, że Sejm ogłasza uroczyście objawienia fatimskie, jako coś bardzo ważnego dla państwa. Jest to wyłącznie kwestia religii i wiary – powiedział Michał Jabłoński, pastor ewangelicki.
Ojciec Mariusz Bigiel, jezuita, zwrócił uwagę, że istnieje ważny powód, dla którego postawa Sejmu była zasadna. – W objawieniach fatimskich była mowa o ataku na papieża Polaka. Sam Jan Paweł II uznawał Matkę Bożą za tą, która uratowała mu życie. W tym sensie ukłon Sejmu w stronę objawień fatimskich jest dla mnie w pełni zrozumiały i oczywisty – wyjaśnił.
Swoim zdaniem podzielił się również Mohamed Adham Abd El Aal, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Warszawie.
REKLAMA
Ponadto w audycji zaproszeni goście rozmawiali także na inne tematy związane z religijnością.
„Ideologikę” prowadził Adrian Klarenbach.
Polskie Radio 24/db
________________________
REKLAMA
Ideologika - wszystkie audycje w Polskim Radio 24
Data emisji: 14.10.17
Godzina emisji: 17:15
REKLAMA