W audycji "Ideologika" o znaczeniu Wielkanocy
- Wielkanoc jest dniem, kiedy stało się coś naprawdę wielkiego – powiedział Mohamed Adam, który wraz z jezuitą o. Mariuszem Biglem, ks. Karolem Długoszem, asystentem Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiegoi etnografem Janem Witoldem Suligą był gościem audycji Ideologika. Rozmowa dotyczyła wartości Wielkanocny i ich znaczeniu w różnych religiach.
2018-04-02, 12:59
Posłuchaj
- Zastanawiałem się kiedyś, co powinni robić chrześcijanie, którzy przez cały Wielki Post nawracali się, odsuwali od siebie grzechy i obmywali ze zła. Moim zdaniem w końcu mogą normalnie żyć. Pełnią życia – przekonywał o. Mariusz Bigiel.
Zgodził się z tym stwierdzeniem ks. Karol Długosz i podkreślił, że dzięki Zmartwychwstałemu śmieć została pokonana i wszyscy odtąd możemy żyć wiecznie. - W rodzinach ewangelickich jest zwyczaj, że czasie Wielkiego Postu, a szczególnie w Wielki Piątek zanim przystąpi się do komunii, ludzie przepraszają się wzajemnie. Jest taki werset biblijny, że nad naszym gniewem nie powinno zachodzić słońce – tłumaczył gość audycji.
- Dobrze, aby ten zwyczaj trwał nie tylko w święta, bo - jak zauważył Jan Witold Suliga - w przeciwnym wypadku staje się on tylko pustym gestem.
Zdaniem etnografa, termin poganin, nie oznacza kogoś, kto nie wierzy w istenienie i zmartwychwstanie Chrystusa. - Ateista też jest wierzący, ale inaczej – on nie wierzy, że można wierzyć. Ręczę wszystkim, że poganin może czasem wierzyć nawet mocniej, niż ludzie wyznający jakieś systemy – powiedział Jan Witold Suliga i dodał: - Bóg w mojej opinii najbardziej przejawia się w człowieku.
REKLAMA
Jak tłumaczył Mohamed Adam, Bóg jest Bogiem nas wszystkich, także niewierzących. - Wszystkie wiary monoteistyczne polegają dokładnie na tym samym: jeśli nie czynisz zła, to nie robisz nic kreatywnego, do tego potrzebne jest czynienie dobra. Jeśli zwalczasz zło lub namawiasz do robienia dobra, to jest działanie twórcze. Pan Bóg żąda od nas w ten sposób czegoś więcej – tłumaczył gość audycji.
Jan Witold Suliga przypomniał także, że dziś mamy Poniedziałek Wielkonocny czyli śmigus dyngus. - Obecnie zwyczaj został ograniczony tylko do dyngusa czyli polewania wodą - przyznał gość audycji. - Śmigus polegał zaś zupełnie na czymś innym. Najpierw panny polewało się wodą, a następnie śmigało się je witkami wierzbowymi ponieważ w ten sposób chciano wodę osuszyć – powiedział etnograf. – Teraz leje się wszystko, z samochodami włącznie – dodał.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.
REKLAMA
Polskie Radio 24/km
Ideologika - wszystkie audycje w Polskim Radio 24
_____________________
Data emisji: 2.04.18
REKLAMA
Godzina emisji: 12.06
REKLAMA