Ideologika. Nauczanie religii w polskich szkołach
– Nie kojarzę, by w Polsce dochodziło do prześladowań dzieci, które nie uczęszczają na religię – powiedział jezuita o. Mariusz Bigiel. W audycji „Ideologika” rozmowa na temat nauczania religii w polskich szkołach. Zaproszeni goście odnieśli się do opinii, które nawołują do tego, by religia została wycofana z programu nauczania.
2018-06-16, 19:06
Posłuchaj
Uczęszczanie na religię nie jest w polskich szkołach obowiązkiem. O. Mariusz Bigiel zwrócił uwagę, że w niektórych placówkach mniejsza część uczniów bierze udział w lekcjach religii, a większość przyswaja wiedzę z zakresu etyki.
– Kto chce, ten chodzi, a kto nie ma takiej woli, to nie jest do tego przymuszany. Czym innym jest tolerowanie mniejszości i zezwalanie jej na to, by robiła to, co chce, a czym innym jest sytuacja, w której to mniejszość narzuca swoje poglądy – dodał duchowny.
Adam Abd El Al z Muzułmańskiego Związku Religijnego w Warszawie podkreślił, że członkostwo człowieka w danej grupie powinno być dobrowolne, nie można go do tego przymuszać.
Zdaniem antropologa kultury Jana Witolda Suligi w świeckich szkołach religia nie powinna być jednym z przedmiotów zapisanych w programie nauczania. Według gościa Polskiego Radia 24 układ, w którym religia wiąże się ze sferą świecką nie jest odpowiedni.
REKLAMA
Więcej na temat kwestii nauczania religii w całej rozmowie.
Ponadto w audycji dyskusja na temat par homoseksualnych i wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że jeżeli homoseksualiści zawrą związek małżeński w jakimkolwiek unijnym państwie, to mogą mienić się małżonkami w każdym kraju Wspólnoty.
„Ideologikę” prowadził Adrian Klarenbach.
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
----------------------
Data emisji: 16.06.2018
Godzina emisji: 18:06
REKLAMA