Jakim Prawem: O ochronie prywatności w miejscu pracy
Na co dzień można się spotkać z wieloma przypadkami naruszenia prywatności przez pracodawców – może to być kamera, przez która pracodawca obserwuje pracownika lub służbowe komputery i telefony, w których sprawdzane są rejestry połączeń i odwiedzane strony internetowe. O ochronie prywatności w miejscu pracy mówiła w audycji Jakim Prawem dr Magdalena Rycak z Uczelni Łazarskiego.
2017-12-18, 13:10
Posłuchaj
Według Magdaleny Rycak gdy pracodawca zauważa, że pracownik zbyt wiele czasu pracy poświęca na rozmowy prywatne, to może zareagować. - Jedna rzecz to są kwestie finansowe, które nie są pierwszoplanowe, ponieważ operatorzy oferują teraz rozmowy bez limity. Druga kwestia może dotyczyć tego, czy pracownik wykonuje te połączenia w czasie pracy, czy też po. Problemy zaczynają się wtedy, gdy pracownik w czasie pracy regularnie wykonuje połączenia prywatne. Pytanie czy nakazywanie odpracowywania ma sens z punktu widzenia zarządzania zasobami ludzkimi. Badania wskazują, że żaden pracownik nie jest wydajny w 100 proc. Może tez odliczyć komuś ten czas jako nieuzasadnioną przerwę – mówiła ekspertka.
Zdaniem rozmówczyni Polskiego Radia 24 możliwość nagrywania przez pracodawcę rozmów pracownika przez telefon służbowy zależy od charakteru pracy. – Jeśli to jest call center czy bankach, gdzie umowę można zawrzeć ustnie, to nagranie wydaje się być dopuszczalne. Obie strony powinny być informowane o nagrywaniu. W innym wypadku mamy do czynienia z naruszeniem prawa do prywatności. Natomiast montowanie GPS-ów w samochodach służbowych może być uzasadnione w czasie pracy, ale musi to być za wiedzą pracownika. Po godzinach pracy pracownik musi mieć możliwość wyłączenia tego GPS-a – powiedziała Rycak.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Anna Grabowska.
REKLAMA
Polskie Radio 24/kk/PAP/IAR
______________________
Data emisji: 18.12.2017
REKLAMA
Godzina emisji: 11:45
REKLAMA