X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Jakim prawem". Dziennikarz - zawód wysokiego ryzyka?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 15:00
Instytucja zabezpieczeń prawnych z jednej strony ma chronić dobra osobiste, a z drugiej - w niektórych przypadkach - może być zagrożeniem dla wolności słowa. - W takiej instytucji mieści się również możliwość ograniczeń, na przykład w swobodnej krytyce rządu – powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy".
Audio
  • 16.12.18 Paweł Lisicki o instytucji zabezpieczeń prawnych
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Maxx-Studio

Kwestię instytucji zabezpieczeń prawnych dotyczącą mediów reguluje par. 2. artykułu 755. Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, w sprawach o ochronę dóbr osobistych zabezpieczenie polegające na zakazie publikacji może być udzielone tylko wtedy, gdy nie sprzeciwia się temu ważny interes publiczny. Udzielając zabezpieczenia, sąd określa czas trwania zakazu, który nie może być dłuższy niż jeden rok.

Według Pawła Lisickiego, w instytucji zabezpieczeń mieści się również możliwość wprowadzenia pewnych ograniczeń, na przykład w swobodnej krytyce rządu. - Mieści się również to, że dziennikarz, który pisze tekst, musi się dwa razy zastanowić, czy może napisać to, co wynika z jego ustaleń czy też może się spotkać z tego typu ograniczeniem, jakie jest zawarte w tej instytucji – powiedział gość Polskiego Radia 24.  

Jak podkreślił, bardzo istotna jest specyfika pracy dziennikarskiej. - Dziennikarz nie ma takiej możliwości działania, jakie mają instytucje państwa: prokurator czy organy ścigania. Zwykle opiera się na tym, co mu powiedzieli inni ludzie, ewentualnie na dokumentach, które mu dostarczono, ale w dużej mierze musi też stawiać pewne hipotezy, starać się je uprawdopodobnić. W związku z tym jest to praca wysokiego ryzyka. W tej sytuacji, jeśli się o kimś napisze i to się nie spodoba, zainteresowany może pójść do sądu. Jeśli zażąda zabezpieczenia, to może się to wiązać z uniemożliwieniem pracy dziennikarzowi czy redakcji, a tak naprawdę z ograniczeniem wolności słowa – zaznaczył.

Według Pawła Lisickiego różni sędziowie mogą w różny sposób oceniać, co w danym momencie będzie ważnym interesem publicznym. - Idea samego przepisu jest taka, żeby go stosować w przypadkach absolutnie kluczowych. Możemy sobie wyobrazić, że jakieś medium zaczyna pisać na przykład o działalności polskiego wywiadu albo o działalności instytucji wywiadowczych. Ale tak naprawdę jest to często nadużywane – interes publiczny często "się rozszerza" w ten sposób, że można pod to podciągnąć bardzo dużo – powiedział gość PR24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Artur Wdowczyk.

Polskie Radio 24/bartos

----------------------

Data emisji: 16.12.2018

Godzina emisji: 14.37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ochrona dóbr osobistych. Jak jest interpretowana w procesach sądowych?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 15:05
Czym są dobra osobiste? W jaki sposób interp[retowane są przez sądy? Przy okazji niedawnej rozprawy w procesie z powództwa Jarosława Kaczyńskiego przeciwko Lechowi Wałęsie, w audycji "Jakim Prawem”, na postawione pytania odpowiedział mec. Maciej Lach.
rozwiń zwiń