X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Tadeusz Płużański: ulice w Warszawie powinny zostać zdekomunizowane

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 17:05
- Nazwy ulic w Warszawie, tak jak w innych polskich miastach, powinny zostać zdekomunizowane. Tak przewiduje ustawa uchwalona przez polski parlament - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański, prezes Fundacji "Łączka" w odniesieniu do decyzji NSA o uchyleniu zmian nazw ulic, których patroni kojarzeni byli z epoką komunizmu. 
Audio
  • 22.12.18 Tadeusz Płużański: Ulice w Warszawie powinny zostać zdekomunizowane
Tadeusz Płużański
Tadeusz PłużańskiFoto: PR24

Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyrok niższej instancji o uchyleniu zarządzeń Wojewody Mazowieckiego zmieniających nazwy ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną. W związku z tym, przywrócone zostaną nazwy ulic i obiektów, które upamiętniają osoby, organizacje, miejsca i wydarzenia propagujące komunizm. 

- Możemy dywagować, czy ustawa jest dobrze napisana, ale prawo jest prawo. Jeśli uznajemy, że nasze państwo jest wolne i demokratyczne, to powinniśmy respektować jego przepisy. Tym się różnimy od komuny, że w tamtych czasach pewne rzeczy nam narzucano. Jednak szereg wypowiedzi i działań władz w Warszawie, świadczy o tym, że w stolicy komuna ma się dobrze - mówił Tadeusz Płużański.

W wyniku decyzji NSA oprócz uchylenia zmiany al. Armii Ludowej na ul. Lecha Kaczyńskiego prawomocne stały się m.in. uchylenia zmian nazw ze Stanisława Wrońskiego na Anny Walentynowicz, Małego Franka na Danuty Siedzikówny „Inki”, Zygmunta Modzelewskiego na Jacka Kaczmarskiego, 17 Stycznia na Komitetu Obrony Robotników, Teodora Duracza na Zbigniewa Romaszewskiego, Stanisława Kulczyńskiego na Rodziny Ulmów, Leona Kruczkowskiego na Zbigniewa Herberta, Antoniego Kacpury na Stefana Melaka, Hanki Sawickiej na Zofii Kossak-Szczuckiej oraz Wincentego Pstrowskiego na Bohaterów z Kopalni Wujek.

- W wielu polskich miastach nadal są pomniki sowieckie czy komunistyczne. W Warszawie jest np. monument Berlinga. Ja już nawet nie mówię o największym sowieckim pomniku w Polsce, czyli Pałacu Kultury i Nauki. Z przedziwnych powodów uchylono ustanowione prawo. Jednak ulice w Warszawie, tak jak w innych polskich miastach, powinny zostać zdekomunizowane - komentował gość.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Artur Wdowczyk.

______________________

Data emisji: 22.11.18

Godzina emisji: 14:30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak