more_horiz

Wyłączenie z postępowania procesowego. W jaki sposób z niego korzystać?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 07:34
– Mam wrażenie, że osoby, które pierwszy raz spotykają się z procesem cywilnym, nie wiedzą jak skorzystać z tej instytucji – powiedziała mec. Daniela Tarasiewicz. W audycji "Jakim Prawem?" wyjaśniliśmy słuchaczom, czym jest wyłączenie z postępowania procesowego sędziego, biegłego, prokuratora lub komornika, jak można tego dokonać i w jakich sytuacjach.
Audio
  • 16.02.19 mec. Daniela Tarasiewicz: „Wyłączenia na wniosek są bardzo rzadko uwzględniane (…)”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: IAR

Wyłączenia z postępowania procesowego można dokonać wtedy, gdy jedna ze stron sporu prawnego ma uzasadnione wątpliwości np. co do bezstronności sędziego lub prokuratora.

Zdaniem mec. Danieli Tarasiewicz, nie tylko brak wiedzy o tym, jak użyć możliwości wyłączenia z postępowania, ale także obawy przed zaszkodzeniem sobie w późniejszym procesie są głównymi przyczynami tego, że Polacy rzadko korzystają z omawianej instytucji.

– Z drugiej strony, nie ulega wątpliwości, że składane wnioski o wyłączenie np. sędziego są bardzo rzadko uwzględniane. Dzieje się tak dlatego, że trafiają one często do rozpatrywania przez innego sędziego, który orzeka w tym samym wydziale. Mamy tu faktyczny problem z zagwarantowaniem obywatelom prawa do sprawiedliwego i rzetelnego procesu – zaznaczyła rozmówczyni Polskiego Radia 24.

W jakich sytuacjach może nastąpić wyłączenie sędziego z mocy prawa? Czy nagrywanie rozpraw sądowych jest w stanie ułatwić ten proces? O tym w całej rozmowie z mec. Danielą Tarasiewicz.

Audycję "Jakim Prawem?" prowadził mec. Artur Wdowczyk.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------          

Data emisji: 16.02.2019

Godzina emisji: 7.09

Zobacz także

Zobacz także