more_horiz

Mec. Anna Sobocińska-Lorenc: Jan Olszewski działał dla dobra Polski i Polaków

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 15:30
- Jan Olszewski był człowiekiem niesłychanie mądrym, ambitnym i dążącym do celu. Był osobą, która działała dla dobra całego naszego kraju. Mówił też, że Polak musi okazywać swoje pochodzenie - powiedziała w Polskim Radiu 24 mec. Anna Sobocińska-Lorenc, powstaniec warszawski, znajoma śp. Jana Olszewskiego.
Audio
  • 17.02.19 Jakim prawem. Mec. Anna Sobocińska-Lorenc
Jan Olszewski
Jan OlszewskiFoto: Paweł Kula/PAP

W wieku 88 lat zmarł Jan Olszewski. Był powstańcem warszawskim, działaczem opozycji demokratycznej i obrońcą w procesach politycznych w czasach PRL. Poseł Sejmu I, III i IV kadencji, były premier i doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego do spraw politycznych.

Czytaj więcej
pap Olszewski 1200 - czarno-biale.jpg
"Walczył o wolną Polskę". Prezydent i premier o Janie Olszewskim

- Jan Olszewski był świetnym mówcą i doskonałym prawnikiem. Był też świetnie zorientowany politycznie. Jego obrona nie była tylko na pokaz, ona wywierała wymierny efekt. Był bardzo cenionym warszawskim adwokatem - przypomniała mec. Anna Sobocińska-Lorenc. Znajoma byłego premiera stwierdziła, że wartościowych ludzi trzeba doceniać za życia. - O Janie Olszewskim bardzo dużo się teraz mówi i pisze. Trzeba jednak o zasłużonych ludziach mówić jeszcze, gdy żyją - dodała.

Gość programu zauważyła również, że nie łatwo było być prawnikiem w poprzednim ustroju. - W procesach w PRL dużo zależało od tego jaki był sędzia na sali rozpraw. Były osoby przyzwoite, ale byli też tacy jak sędzia Kryże, którzy używali wszystkich środków do działania na niekorzyść oskarżonego - podkreśliła mec. Anna Sobocińska-Lorenc.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Audycję "Jakim Prawem" prowadził mec. Artur Wdowczyk.

Polskie Radio 24/jp

---------------------------------          

Data emisji: 17.02.2019

Godzina emisji: 14.37

Zobacz także

Zobacz także