more_horiz

Odpowiedzialność karna podmiotów zbiorowych. Będzie nowa ustawa

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 08:07
W Sejmie trwają prace nad ustawą, która może być dużą rewolucją w polskim systemie prawnym. Nowe przepisy dotyczą odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych. Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówił adwokat Dawid Rapkiewicz.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

- To są zmiany w szeroko rozumianym prawie karnym. To rzeczywiście jest rewolucja. Choć taka ustawa już istnieje w polskim systemie prawnym, jest ona tak naprawdę martwa. Mówią o tym choćby statystyki jej stosowania. Przez ostatnie kilka lat do sądu każdego roku wpływa nie więcej niż dwadzieścia wniosków w trybie tej obowiązującej ustawy. Jeszcze mniej jest "skazań" na jej podstawie, a nawet jeżeli one są, to mają raczej charakter symboliczny. Ustawa, która obecnie obowiązuje, nie daje dużych możliwości działania – powiedział w Polskim Radiu 24 Dawid Rapkiewicz.

- W tej kwestii jesteśmy trochę w tyle, jeśli chodzi o resztę świata i Europy. W innych krajach po prostu funkcjonują ustawy, które umożliwiają pociągnięcie podmiotu zbiorowego -  spółki czy firmy - do odpowiedzialności za czyny, które zostały popełnione przez osobę działającą w jego imieniu. Ten projekt to nadgonienie tych zaległości – dodał gość PR24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Artur Wdowczyk.

Polskie Radio 24/bartos

-------------------------

Data emisji: 09.03.2019

Godzina emisji: 7.09

Zobacz więcej na temat: pr24 prawo

Zobacz także

Zobacz także