W jaki sposób frankowicze mogą dochodzić swoich praw?
Gdzie i w jaki sposób osoby, które posiadają tzw. kredyty frankowe mogą szukać pomocy? Jakie przepisy pomogą w dochodzeniu praw? O tych kwestiach, a także na temat proponowanych zmian w tzw. ustawie frankowej, mówił w Polskim Radiu 24 mec. Maciej Lach, reprezentujący frankowiczów przed sądami.
2019-03-03, 15:05
Posłuchaj
Jak wskazał rozmówca Polskiego Radia 24, w naszym kraju udzielono ok. 600 tys. kredytów frankowych. – W większości były one zaciągane przez małżeństwa. Z tego powodu liczba osób zainteresowanych tą sprawą wzrasta kilkukrotnie w stosunku do wspomnianych zobowiązań finansowych, jeśli weźmiemy pod uwagę członków rodzin. Szacuje się, że w sumie może to być 1,5-2 mln osób – podkreślił mec. Maciej Lach.
W przypadku większości frankowiczów, mimo regularnego spłacania kredytów ich saldo wzrosło na przestrzeni kilku lat o kilkadziesiąt procent. Skokowemu wzrostowi uległa także wysokość rat. Osoby, które zdecydowały się na wzięcie tzw. kredytu frankowego twierdzą, że zostały wprowadzone w błąd przez banki, które ich udzielały.
– Każdy, kto zwracał się do banku w sprawie kredytu, miał prawo posiadać do tej instytucji pełne zaufanie. Dlatego przedstawiane klientom warunki były przez nich przyjmowane bez szczególnej refleksji. Gdy zaczęły się kłopoty, to pełnomocnicy banków mówili: przecież pan/pani mógł przeczytać umowę i zastanowić się czy coś może stać się z kursem franka w ciągu 30 lat. Z jednej strony mamy do czynienia z żądaniem zaufania, a z drugiej, gdy coś się stanie, to konsumencie sam sobie jesteś winien – dodał mec. Maciej Lach.
O tym, w jaki sposób dochodzić swoich praw w przypadku posiadania tzw. kredytu frankowego mec. Maciej Lach mówił w całej audycji. Zapraszamy do jej odsłuchania.
REKLAMA
Audycję "Jakim Prawem?" prowadził mec. Artur Wdowczyk.
Polskie Radio 24/db
-----------------------------------
Data emisji: 3.03.2019
Godzina emisji: 14.37
REKLAMA