more_horiz

Jakim prawem. Czym jest upadłość konsumencka?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 08:01
- Upadłość konsumencka jest skierowana do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jeżeli ktoś prowadzi firmę, to może ogłosić upadłość przedsiębiorcy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Karolina Klunder, radca prawny.
Audio
  • 16.03.19 Jakim prawem. Karolina Klunder, radca prawny
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: vchal/shutterstock.com/cc

- Po 2015 roku zwiększyła się w sądach liczba spraw dotyczących upadłości konsumenckiej. Jest ona coraz bardziej powszechna i coraz więcej osób korzysta z jej dobrodziejstwa - zauważyła Karolina Klunder. Prawniczka podkreśliła, że upadłość konsumencka jest skierowana do wszystkich osób, które popadły w pętle zadłużenia. - Nieudane inwestycje, choroby, czy chociażby niekorzystny kurs franka szwajcarskiego. Wszystko może mieć wpływ - dodała.

Gość programu informowała, że upadłość konsumencka jest największym dobrodziejstwem dla osób, które są zadłużone z tytułu kredytów hipotecznych. - Trzeba opisać swoją sytuację w taki sposób, żeby sąd doszedł do przekonania, iż popadliśmy w zadłużenie z przyczyn niezależnych od nas - podkreśliła Karolina Klunder.

Jak wskazano, najczęściej na upadłość konsumencką decydują się mieszkańcy województw: mazowieckiego (20 proc.), śląskiego (11,9 proc.) oraz małopolskiego (8,4 proc.); większość stanowią kobiety. Co czwarty bankrut ma między 36-45 lat, ale powoli rośnie też udział dłużników po 56 roku życia.


Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Audycję prowadził Artur Wdowczyk.

Polskie Radio 24

-----------------------------------

Data emisji: 16.03.2019

Godzina emisji: 7.09

 

Zobacz także

Zobacz także