- Po 2015 roku zwiększyła się w sądach liczba spraw dotyczących upadłości konsumenckiej. Jest ona coraz bardziej powszechna i coraz więcej osób korzysta z jej dobrodziejstwa - zauważyła Karolina Klunder. Prawniczka podkreśliła, że upadłość konsumencka jest skierowana do wszystkich osób, które popadły w pętle zadłużenia. - Nieudane inwestycje, choroby, czy chociażby niekorzystny kurs franka szwajcarskiego. Wszystko może mieć wpływ - dodała.
Gość programu informowała, że upadłość konsumencka jest największym dobrodziejstwem dla osób, które są zadłużone z tytułu kredytów hipotecznych. - Trzeba opisać swoją sytuację w taki sposób, żeby sąd doszedł do przekonania, iż popadliśmy w zadłużenie z przyczyn niezależnych od nas - podkreśliła Karolina Klunder.
Jak wskazano, najczęściej na upadłość konsumencką decydują się mieszkańcy województw: mazowieckiego (20 proc.), śląskiego (11,9 proc.) oraz małopolskiego (8,4 proc.); większość stanowią kobiety. Co czwarty bankrut ma między 36-45 lat, ale powoli rośnie też udział dłużników po 56 roku życia.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Audycję prowadził Artur Wdowczyk.
Polskie Radio 24
-----------------------------------
Data emisji: 16.03.2019
Godzina emisji: 7.09