Bezpieczeństwo wewnętrzne Polski. Działania antyterrorystyczne
- Terroryzm jest plagą współczesnego świata. Nie ma takiego punktu na mapie świata, który byłby wolny od zagrożenia terroryzmem – może z wyjątkiem Korei Płn. gdzie jest terroryzm państwowy – powiedział w Debacie Polskiego Radia 24 ekspert ds. bezpieczeństwa dr Łukasz Kister. O bezpieczeństwie wewnętrznym Polski, w tym m.in. przygotowaniu Polski do działań antyterrorystycznych, mówili także poseł Kukiz’15 Piotr Apel i były funkcjonariusz służb specjalnych płk Piotr Wroński.
2018-02-03, 12:33
Posłuchaj
Jak podkreślił płk Piotr Wroński, „dzisiejszy terroryzm jest zupełnie czymś innym niż ten, który był w latach 80”. - To zupełnie inna jakość. Służby światowej musiały się przestroić po 11 września 2011 roku – oznajmił gość.
Jego zdaniem, wywiad i kontrwywiad powinny zwalczać terroryzm czysto operacyjnie. - Wątpię żebyśmy mieli takie możliwości operacyjne by przewidywać terroryzm – stwierdził płk Wroński. - Centrum antyterrorystyczne przy ABW jest moim zdaniem umiejscowione właściwie. Ma dobry dostęp do gazet, internetu – oznajmił z ironią. Jak dodał, „często internauci wiedzą o wiele więcej od instytucji powołanej do tego, by wiedzieć więcej”. -
Jak zaznaczył z kolei Piotr Apel, z punktu widzenia służb wywiadowczych najciężej jest „zapolować” na samotne wilki. Odniósł się także do samego działania służb. - Powinno się mieć zdrowy dystans i dać przestrzeń dla działania służb specjalnych. Gdy politycy chcą wiedzieć wszystko, za bardzo chcą być otwarci na służby specjalne to wyłącznie mogą zaszkodzić. Z drugiej strony musi być jakaś kontrola. Znalezienie złotego środka pomiędzy kontrolą a ingerencją w działania jest bardzo trudne i to chyba najtrudniejsze w tym wszystkim działanie antyterrorystyczne – podsumował poseł.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Jerzy Jachowicz.
Polskie Radio 24/pr
____________________
Data emisji: 3.02.18
REKLAMA
Godzina emisji: 10:06
Polecane
REKLAMA