Coraz mniej młodych ludzi chodzi do Kościoła

Amerykańska firma badawcza Pew Reasearch Center przez osiem lat prowadziła badania nad religijnością mieszkańców 108 krajów z całego świata. Problemem naukowym była różnica w roli, jaką odgrywała religia w życiu człowieka, w zależności od jego wieku. Między innymi na ten temat rozmawiano w Młodej Audycji Politycznej na antenie Polskiego Radia 24.

2018-06-24, 11:10

Coraz mniej młodych ludzi chodzi do Kościoła
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

24.06.2018 Młoda audycja polityczna. Coraz mniej młodych ludzi chodzi do Kościoła
+
Dodaj do playlisty

Z wyników można wywnioskował, że ludzie poniżej czterdziestego roku życia są mniej religijni od tych, którzy obchodzili już czterdzieste urodziny. O ile takie stwierdzenie zapewne nikogo nie dziwi, to przedstawione dane mogą zaskakiwać. W przypadku Polski cotygodniowe uczestnictwo w Mszy Świętej deklaruje 55 proc. Polaków i Polek powyżej czterdziestego roku życia. W przypadku młodszych jest to już tylko 26 proc.

Natan Organ z Forum Młodych PiS stwierdził, że "nie jest wielkiem zaskoczeniem, że ludzie młodzi są mniej religijnie niż starsi". - Często świadomość wiary zyskuje się z wiekiem - stwierdził. Odniósł się też do stawianej powszechnie diagnozy, że Kościół nie nadąża za zmieniającym się w sposób błyskawiczny światem, w związku z czym nie jest w stanie zaoferować młodym ludziom atrakcyjnej alternatywy dla laickiej codzienności. - Kościół oczywiście musi się trzymać tej samej linii, ale powinien dokonywać lekkich modyfikacji w sprawach technicznych. Chodzi mi o komunikację z młodymi. Żyjemy w XXI w., w epoce cyfryzacji, więc do młodych trzeba trafiać trochę inaczej niż do poprzednich pokoleń. Myślę, że w dzisiejszym Kościele nie brakuje fajnych tego przykładów, chociażby kanał na youtubie o. Adama Szustaka, dominikanina z Warszawy, na którym mówi o kwestiach wiary w bardzo przystępnym języku. Popularność ma ogromną - zauważył. 

Zdaniem Daniela Witowskiego z Klubu Młodych Kukiz'15 kwestia spadającego poziomu religijności wśród młodych ludzi jest "bardzo wielowektorowa". - Przyczyn można szukać przynajmniej w kilku aspektach. Przede wszystkim "jak trwoga to do Boga". Ludzie starsi stają się troszeczkę bardziej religijni, bo ta wizja życia wiecznego coraz bardziej się zbliża. Po drugie mamy dość spokojny czas, a konflikty zbrojne czy niepokoje społeczne wzmagają praktyki religijne i jednocześnie konsolidują ludzi wokół jakiejś idei. Trzeci powód to konsumpcjonizm i globalizacja. Występuje wiele alternatyw dla religii, w postaci laickich czy lewicowych ideologii. Młodzi ludzie są poddawani bardzo wielu bodźcom, więc nie dziwi mnie, choć smuci, że część młodych ludzi odwraca się od Kościoła - podkreślił gość Polskiego Radia 24.

Michał Jakubek, przedstawiciel Młodych Demokratów PO, zwrócił uwagę, że laicyzacja naszego społeczeństwa nie jest nowością". - To trend postępujący od lat 90. Ludzie młodzi oddalają się od Kościoła raczej nie przez lewackie ideologie, ale dlatego, że szukają jakości, a tej jakości w polskim Kościele jest coraz mniej. Mamy na pęczki sytuacji w których ksiądz zamiast zająć się swoją pracą zabiera głos w sprawie polityki, w sprawie aborcji, w sprawie katastrofy smoleńskiej. Młodzi ludzie mają dość polityki na co dzień, dlaczego idąc do Kościoła w niedzielę mają tą politykę uprawiać i przyswajać? - ocenił.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Audycję prowadził Jan Białostocki.

Więcej z cyklu Młoda audycja polityczna 

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 24.06.2018

Godzina emisji: 10:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej